Antalya Milletvekili Aykut Kaya, şehrin altyapı ve ulaşım sorunlarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Antalya-Alanya Otoyolu Projesi'nin tamamlanmaması ve alternatif turizm yollarının eksik bırakılması üzerine eleştirilerini sıralayan Kaya, yatırımların yarım bırakılmasının şehir ekonomisine zarar verdiğini vurguladı

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI’NI ANTALYA’YA DAVET ETTİ

Konuşmasının başında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na çağrıda bulunan Aykut Kaya, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanını Antalya'ya davet etmek istiyorum. Sayın Bakan, lütfen bir Antalya'ya gelin, polis eskortu olmadan Antalya-Gazipaşa arasında bir yolculuk yapın; hemşehrilerimizin yollardaki mücadelesini, stresini, kendi gözlerinizle görün.” fadelerini kullandı. Hep aynı örneği verdiğini belirten Milletvekili Kaya, “Almanya'dan bir turist Antalya'ya üç saatte geliyor, aynı turist havalimanından Alanya'ya 110 kilometrelik yolu üç buçuk saatte gidemiyor.” diyerek duruma tepki gösterdi.

Aykut Kaya (2)

"ANTALYA-ALANYA OTOYOL PROJESİ EKSİK BIRAKILDI, YAPIMINA DA BAŞLANMADI"

“Biz Antalya-Alanya Otoyolu Projesi'nin yapılmasını talep ettik, siz Serik-Konaklı Otoyol Projesi'ni ihale ettiniz” diyen Kaya, “Zaten en çok tıkanan noktalardan birisi olan Antalya-Serik arasını ihale kapsamı dışına aldınız. Bir de projeyi neden Konaklı'da bitiriyorsunuz? Konaklı'dan Alanya'ya kadar olan mevcut trafik yoğunluğu da bu şekilde daha da artacak. Asıl yol ihtiyacı bölgeleri kapsam dışı bıraktınız. Bu projenin yapımına da henüz başlamadınız” ifadelerini kullandı.

"RAYLI SİSTEM PROJENİZ VAR MI DEDİM, 'HAYIR' DEDİNİZ!"

“Millî ekonomiye çok yüksek katkılar sağlayan bir şehrin milletvekiliyim. Almaya gelince pek sevdiğiniz, vermeye gelince eli sıkı davrandığınız Antalya'mızı bir de tasarruf tedbirleriyle mi mağdur edeceksiniz?” diye seslenen Kaya, “Soru önergesi verdim. "Antalya Havalimanı'nı Gazipaşa Havalimanı'na bağlayacak bir raylı sistem projeniz var mı?" diye sorduk. "Hayır." dediniz” diyerek eleştirilerini sürdürdü.

"ALTERNATİF TURİZM YOLU EKSİK, YARIM PROJELER TAMAMLANMIYOR"

 Kaya, “Alternatif turizm yolu yaptınız, onu da eksik bıraktınız. Bu yolun havalimanından Kızılağaç bölgesine kadarki eksikliklerinin de bir an önce tamamlanması gerekiyor. Boğazkent ve Gündoğdu arasında yapılamayan 18 kilometrelik yolun Manavgat Sorgun bölgesine bir köprü yapılarak Kızılağaç'a kadar uzatılması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu. Milletvekili Aykut Kaya, “Alanya'mız özelinde yıllardır bitirilemeyen mevcut çevre yolunun Tosmur Kavşağı'ndan Demirtaş'a kadarki kısmının acilen açılması gerekmektedir. Sık sık ölümlü trafik kazaları meydana gelmektedir. Gazipaşa-Alanya Havalimanı terminal binasının büyütülmesi, modernize edilmesi gerekmektedir, Gazipaşa'mıza, Alanya'mıza ve Antalya'mıza yakışır bir hâle getirilmesi gerekmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ