Kariyerine Eczacıbaşı altyapısında başlayan ve antrenör olan Ergin Ataman Türkiye’de birçok takımı çalıştırmıştır. Günümüzde koçluk yapmaya devam eden Ergin Ataman aynı zamanda eski bir basketbolcudur. Ergin Ataman’ın serveti başta olmak üzere kendisi hakkında merak edilen birçok konu var. Ergin Ataman hakkında merak edilenleri derledik.

Ergin Ataman Serveti 5

Ergin Ataman Serveti

Yunan devi Panathinaikos'un başına geçecek olan başarılı koç Ergin Ataman hakkında en çok merak edilen konulardan biri serveti olmuştur. Panathinaikos BC’ye antrenörlük yapacak olan Ergin Ataman, takımla yıllık 2.5 milyon Euro’ya anlaşmıştır. Bu paranın primler ile beraber 3 milyon Euroya çıkacağı söylenmektedir.

Ergin Ataman’ın mal varlığı hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da başarılı koçun kariyerine bakılacak olursa zengin biri olduğu söylenebilmektedir.

Ergin Ataman Serveti 2

Ergin Ataman Kimdir?

Ergin Ataman’ın servetini kendisi hakkında bir şeyler aktarmadan söylemek imkansızdır. Öyleyse Ergin Ataman kimdir?

Ergin Ataman 7 Ocak 1966 yılı İstanbul doğumlu Türk Basketbol antrenörüdür. Şu anda Türkiye millî basketbol takımını ve Panathinaikos’u çalıştırmaktadır. İlk ve orta öğrenimini İtalyan Lisesi'nde tamamlayan Ergin Ataman daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirmiştir. Basketbola 1978 yılında Eczacıbaşı takımında oyuncu olarak başlamıştır. Eczacıbaşı ve Yeşilyurt takımlarında oynamıştır.

Antrenörlük yaşamına Eczacıbaşı altyapısında antrenörlük yaparak başlamıştır. Daha sonra Efes Pilsen alt yapısında antrenörlük yapmıştır. 1997 yılında İspanya’da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye Milli Basketbol Takımı'nda Ercüment Sunter’in yardımcısı olarak milli takım antrenörlüğünü de ilk defa deneyimlemiştir.

2006 yılında Ülkerspor'u çalıştırdığı dönemde magazin basınına konu olan özel hayatı nedeniyle takımı ile sezon içinde yollarını ayırmıştır. Bunun üzerine sezon ortasında tekrar İtalya Basketbol Ligi'nde çalışmaya başlamış ve sezon sonunda kadar Climamio Bologna ile sözleşme imzalamıştır.

25 Mart 2014 tarihinde daha önce Bogdan Tanjevic'ten boşalan Türkiye Millî Basketbol Takımı Baş antrenörlüğü görevine getirilmiştir. Böylece Ataman hem Galatasaray Liv Hospital hem de Millî Takım'ın koçu olmuştur. Ataman, milli takım ile 2014 Dünya Basketbol Şampiyonasında çeyrek finale yükselmiştir. 2015-16 sezonunda ise Galatasaray Odeabank takımını ULEB Eurocup'ta şampiyon yapmıştır.

Ağustos 2016'da Milli Takım'dan istifa ettiğini açıklamış üstüne 2017'de Galatasaray ile olan sözleşmesini yenilemeyerek yollarını takımla ayırmıştır. 21 Nisan 2023 tarihinde Panathinaikos ile iki yıllık sözleşme imzalamıştır. Takımı Panathinaikos’u 2023-24 sezonunda Yunan ligi şampiyonu yapmıştır.

Ergin Ataman Babası Kimdir?

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Panathinaikos Başantrenörü Ergin Ataman'ın babası İbrahim Nuray Ataman’dır. İbrahim Nuray Ataman 2024 yılında 89 yaşında vefat etmiştir.

Ergin Ataman Serveti

Ergin Ataman Aslen Nereli?

Ergin Ataman İstanbul’da doğmuştur. Ailesi hakkında pek bir bilgi olmadığı için aslen İstanbullu diye düşünülmektedir.

Ergin Ataman Kaç Yaşında?

7 Ocak 1966 tarihinde doğan Ergin Ataman 2024 yılı itibariyle 58 yaşındadır.

Ergin Ataman Hangi Takımlı?

Ergin Ataman kimdir sorusu kadar merak edilen bir diğer soru da Ergin Ataman kimin hocası sorusu olmuştur. Birçok takımda çalışan Ergin Ataman günümüzde Panathinaikos takımında teknik direktörlük yapmaktadır.

Ergin Ataman Serveti 4

Ergin Ataman Kaç Kere Evlendi?

Ergin Ataman kimdir sorusu dışında özel hayatıyla da merak edilmektedir. Ergin Ataman evli mi sorusu ve özel hayatı hakkındaki diğer sorular ve bunların cevapları şu şekildedir:

İlk evliliğini Hale Ataman ile yapan Ergin Ataman, 2006 yılında bu evliliğini sonlandırmıştır. Bu birliktelikten, 1999 doğumlu Ceren ve Gizem Ataman adlarında ikiz çocukları olmuştur.

Ataman, daha sonra Roma'da konsoloslukta Berna Uçkun ile evlenmiştir. Çift, 28 Eylül 2009 tarihinde İstanbul'daki Adile Sultan Yalısı'nda görkemli bir düğün yapmışlardır. Bu evlilikten 2010 doğumlu Sarp Ataman adında bir oğulları olmuştur.

Ergin Ataman İlk Eşi Kimdir?

Ergin Ataman’ın ilk eşi Hale Ataman’dır. Çift 2006 yılında boşanmışlardır.

Kaynak: HABER MERKEZİ