Antalya’da Hristiyanlığın kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen Perge Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Perge, Hristiyanlık için de önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Hristiyanlığın en önemli figürlerinden biri olan Aziz Paul, Perge'ye misyonerlik seyahatleri sırasında Aksu Nehri üzerinden vardığı rivayet ediliyor. İncil'de yazılı olmasından dolayı şehir ve akarsu, Hristiyanlığın kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilmesiyle dikkat çekiyor. 

TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR HAZİNESİ

Antalya il merkezine en yakın antik kentlerinden biri olan Perge, Türkiye'nin kültür hazinelerinden biri olarak yer alıyor. Bir bütün olarak günümüze kadar ulaşan ve yapılan kazılardan tespit edilen kalıntılar ve eserlerin uygarlık tarihindeki önemi nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alması uygun görüldü. 

KENT PARHA OLARAK BİLİNİYORDU

Hitit Dönemi'nde varlığını sürdürdüğüne inanılan ve "Parha" diye bilinen kent, Roma Dönemi'nde Anadolu'nun en düzenli kentlerinden biri olarak yer almış. Mimarisi ve mermer heylektıraşlığı ile ünlü olan antik kente yapılan kazılarda ortaya çıkarılan heykeller, Antalya Müzesi'ni en önemli heykel müzelerinden biri haline getirdi.

13 BİN İZLEYİCİYE SAHİP TİYATROSU VAR

Perge şehir planının esasını biri doğu-batı, diğeri ise kuzey-güney yönünde uzanan iki ana cadde oluşturuyor. Yaklaşık 13 bin izleyici kapasiteli tiyatro, oldukça iyi korunmuş durumda. Oturma yerlerinin karşısında yer alan; özenle dekore edilmiş iki katlı sahne binası, M.S. 2. yüzyılda inşa edildiği belirtiliyor. Buradan bulunan eserler, Antalya Müzesi "Perge Tiyatrosu Salonu"nda sergileniyor. 

Kemer'de uluslararası dans festivali başlıyor! Kemer'de uluslararası dans festivali başlıyor!

Perge Antik Tiyatrosu Amfi

EN İYİ KORUNMUŞ ANTİK STADYUMLARDAN BİRİ

Antik kent Perge'nin bir diğer temel yapısı olan stadyum, Türkiye'nin en iyi korunmuş antik stadyumlarından biri olarak yer alıyor. Tiyatronun kuzeyinde, M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilmiş olan stadyum, yaklaşık olarak 12 bin izleyici kapasitesiyle ihtişamını koruyor.

ANTİK ÇAĞA DAİR BULGULAR

Kentin Antik Çağ'daki heybetini yansıtan diğer sosyal ve kültürel yapılar arasında dikdörtgen planlı agora, Helenistik kuleler, anıtsal çeşmeler, hamamlar, su kanalı ve sütunlu cadde yer alıyor.  Perge, Hristiyanlık için de önemli bir yere sahip. Hristiyanlığın en önemli figürlerinden biri olan Aziz Paul, Perge'ye misyonerlik seyahatleri sırasında Aksu Nehri üzerinden vardığı rivayet ediliyor. Şehir ve akarsu, Hristiyanlığın kutsal mekanlarından biri olarak kabul ediliyor. 


 

Muhabir: BÜLENT ÖNER