Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, ‘Bahçede Yaşam Var’ etkinlikleri kapsamında tekstil ürünlerinin üretimi sırasında harcanan su miktarına dikkat çekerken kıyafetlerin geri dönüşümü konusunda da atölye çalışması düzenledi.

'BAHÇEDE YAŞAM VAR'DA ÇEVRE DUYARLILIĞI DİKKAT ÇEKİLDİ

Muratpaşa Belediyesi’nin çevre duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla 2023’te başlatılan Bahçede Yaşam Var etkinlikleri farklı konularla devam ediyor. Etkinlik Demircikara Mahallesi Şirinler Parkı’nda gerçekleşti. Tekstil ürünlerini konu alan ‘Gardroplarımızdaki Olimpik Havuzlar’ başlıklı atölye, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mine Aydoğan’ın anlatımıyla gerçekleşti.

BİR KOT PANTALON ÜRETİMİ İÇİN 7 BİN 500 LİTRE SU KULLANILIYOR

Aydoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) 2019’da yayınladığı raporuna göre küresel giyim üretimde tek bir kot pantolon üretimi için 7 bin 500 litre su kullanıldığının altını çizdi. Aydoğan, giyim alanında hızla artan tüketim kültürünün azaltılması ve kıyafetlerin geri dönüştürülmesinin çevre korumada önemli bir unsur olduğunu söyledi. Aydoğan ayrıca çeşitli teknikler kullanarak geri dönüştürdüğü kıyafet koleksiyonunun yapım aşamalarını da katılımcılarla paylaştı.

Mesut Kocagöz söz vermişti ama katılamadı! Mesut Kocagöz söz vermişti ama katılamadı!

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN TASARRUF ETKİNLİĞİ

Muratpaşa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ceren Şahin, 2023’te başlattıkları Bahçede Yaşam Var etkinliklerini kent sakinleriyle buluşturarak devam ettirmeyi planladıklarını söyledi. Şahin “Geri dönüştürülebilir her türlü atıkla ilgili nasıl tasarruf sağlayabilir, nasıl tekrar kullanabiliriz, geri dönüşüme gitmeden önce evlerimizde nasıl tasarrufa teşvik edebiliriz diye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN TÜM TÜRKİYE'YE ÖRNEK ETKİNLİK 

Etkinliğe sosyal medya hesapları üzerinden haberdar olarak katıldıklarını ifade eden Dilek İnce, kızının ikinci el sürdürülebilirlik mağazası olduğunu ve bu atölyede yeni teknikler öğrenerek faydalı olacağı heyecanını taşıyarak geldiğini söyledi. Farklı yenileme tekniklerini bu çalışma sayesinde öğrendiğini aktaran İnce “Hocamız kıyafetlerini kendisi yapmış, bayıldık, şahane. Evimde dün akşam kıyafet toparlıyordum. Şimdi burada öğrendiğim tekniklerle, onları yenileyeceğim. Muratpaşa Belediyesi’ne teşekkür ederiz” diye konuştu.

KIYAFETLERİ NASIL TEKRAR KULLANABİLİRİZ?

Aydoğan yenileme tekniklerinin yanı sıra pantolonları bluz, şalları etek, pareoları fular gibi farklı formlarda kullanarak kıyafet çeşitliliğinin alışveriş yapmaya gerek duymadan sağlanabileceğini gösterdi. 

Kaynak: Muratpaşa Belediyesi / Bülten