Ölüdeniz yolunda tatilcilerden araç kuyruğu Ölüdeniz yolunda tatilcilerden araç kuyruğu

Antalya Körfez Web Haber Sitesi'nin daha önce dikkat çektiği tarihi surlarda büyük bir yıkım gerçekleşti. Şehirde iki gün etkili olan sağanak yağış ve fırtınanın ardından tarihi surların alt kısımlarında heyelanlar yaşandı. Yıkıntıların oluştuğu surların üzerinde ise ticari işletmeler dikkat çekti. 

CAN KAYBI YAŞANMADI!

Tarihi Kaleiçi Surları şehirde yaşanan sağanak yağış ve fırtına karşısında dayanamadı. Surların bazı bölümlerinde toprak göçüğü yaşanırken bazı bölümlerinde ise sur taşları Kaleiçi’ne yuvarlandı. Kaleiçi surlarının alt kısımlarını kendilerine yerleşim alanı yapan evsizler ise yaşanan bu heyelanlarda zarar görmedi. Can kaybının yaşanmadığı heyelanın ardından Muratpaşa Belediyesi, heyelanın yaşandığı alanı güvenlik şeridiyle kapattı. 

TİCARİ ALANLARIN SURLARIN DİBİNDE NE İŞİ VAR?

Sağanak yağış ve fırtınanın ardından Kaleiçi surlarında yaşanan heyelan büyük bir can kaybına neden olabilirdi. Surlara bitişik bir ticari alanın alt kısmı olduğu gibi göçtü. Ticari işletmede o anda kimsenin olmaması can kaybının önüne geçti. Yıkıntıların oluştuğu alanda yer alan ticari işletme kapatılırken, hemen yanı başında yer alan ticari işletmenin ise halen çalışmalarına devam ettiği gözlendi. 

KALEİÇİ TARİHİ SURLARI HAKKINDA

Attalos Yurdu anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuştur. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle (M.Ö. 133) bir süre bağımsız kalan kent, daha sonra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katılmıştır. M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi şehrin gelişmesini sağlamıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan ismi görülen Attaleia, Türklerin eline geçtikten sonra büyük bir gelişme göstermiştir. Modern şehir antik yerleşmenin üzerine kurulduğundan, Antalya’da antik çağ kalıntılarına çok az rastlanmaktadır. Görülebilen kalıntıların ilki, eski liman olarak nitelenen liman mendireğinin bir kısmı ve limanı çevreleyen surdur. Surların park dışındaki kısmında restorasyonu yapılan Hadrian Kapısı Antalya’nın en güzel antik eserlerinden biridir. Kaleiçi; büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş at nalı şeklinde içten ve dıştan surlarla çevrilidir. Surlar, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirleri ortak eseridir. Surların 80 burcu vardır. Surların içinde kiremit çatılı 3000 kadar ev bulunmaktadır. 

Muhabir: BÜLENT ÖNER