Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi uluslararası arenada gururlandıran A Milli Takımı bu başarının sonrasında sadece futbolseverleri değil tüm ülkeyi sevindirdi. Özellikle A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella kimdir soruları da bu başarı ardından gündemi meşgul eden bir konu haline geldi. 

Yaklaşık iki yıldır ülkemizde teknik direktörlük görevinde bulunan Vincenzo Montella, başarılı bir isim olarak anılmakta ve yakından takip edilmektedir dolayısıyla da en çok araştırılan isimlerden olmuştur.

Peki, Vincenzo Montella kimdir? Vincenzo Montella aile hayatı ve kariyer hayatına dair tüm araştırılanları derledik. İşte, detaylar…

Vincenzo Montella Kimdir

Vincenzo Montella Kimdir?

Vincenzo Montella kimdir son dönemlerde sıkça sorulan sorular arasında yerini almaya başlamıştır. Vincenzo Montella çeşitli konularda ön plana çıkan bir isim olsa da genellikle futbol dünyasında sevilen bir isim olmuştur. 

Vincenzo Montella, İtalyan bir futbol antrenörü ve eski profesyonel futbolcudur. 18 Haziran 1974 tarihinde Pomigliano d’Arco, İtalya’da doğmuştur. Forvet pozisyonunda oynamış ve futbol kariyerine Empoli’de başlamıştır. Daha sonra Genoa, Sampdoria, Roma ve Fulham gibi kulüplerde forma giymiştir.

Montella, özellikle Roma’daki performansıyla dikkat çekmiştir ve burada “Aeroplanino” (Küçük Uçak) lakabını almıştır. Bu lakap, gol sevinçlerini kollarını açarak uçak gibi yapmasından dolayı verilmiştir. Roma ile birçok başarıya imza atmış ve Serie A’da şampiyonluk yaşamıştır.

Vincenzo Montella futbolculuk kariyerinin ardından antrenörlük yapmaya başlamıştır. İlk teknik direktörlük deneyimini Roma’da yapmış ve daha sonra Catania, Fiorentina, Milan, Sevilla, Sampdoria ve Fiorentina gibi takımları çalıştırmıştır. Montella, antrenörlük kariyerinde de zaman zaman başarılı sonuçlar almış, özellikle Fiorentina’da UEFA Avrupa Ligi’nde yarı finale yükselmeleri ile dikkat çekmiştir.

Vincenzo Montella Nereli?

Vincenzo Montella İtalyan asıllıdır. Başarılı teknik direktör Montella İtalya’nın Pomigliano d’Arco şehrinde dünyaya gelmiştir.

Vincenzo Montella Kaç Yaşında?

18 Haziran 1974 tarihinde dünyaya gelen A Milli Takım teknik direktörü Vincenzo Montella 50 yaşındadır.

Vincenzo Montella kimdir sorusuna ilişkin merak edilenleri yazdıktan sonra diğer araştırılan konulara da yer verelim…

Vincenzo Montella Kimdir 2

Vincenzo Montella Şu An Hangi Takımda? Çalıştırdığı ve Oynadığı Takımlar Hangileri?

Futbolculuk yıllarındaki hücum yeteneklerini, teknik direktörlük kariyerinde de takımlarına yansıtmaya çalışan Vincenzo Montella kimdir sorusunun yanında ünlü futbolcunun imza attığı başarılar da araştırılıyor. Buna göre Vincenzo Montella’nun kariyer hayatına göz atalım…

Vincenzo Montella 1990 ve 1995 yılları arasında Empoli’de oynayarak futbolculuk kariyerine başlamıştır. Daha sonra ise Montella, 1996 yılında Genoa futbol kulübünde oynamaya başlamış ve 1 yıl burada forma giydikten sonra 1999 yılına kadar Sampdoria’ya transfer olmuştur. 

Vincenzo Montella 1999 yılı ve 2009 yılı arasında ise Roma futbol kulübünde forma giymiştir. Ayrıca, Vincenzo Montella Roma’da oynadığı zamanlarda 2007 yılındayken Fulham ve Sampdoria spor kulüplerinde kiralık oyuncu olarak yer almıştır.

Vincenzo Montella oynadığı takımlar listesi aşağıdaki gibidir:

 • Empoli
 • Genoa
 • Sampdoria
 • Roma
 • Fulham
 • Sampdoria
 • İtalya

Vincenzo Montella Kimdir 6

Vincenzo Montella oyunculuk kariyerine son verdikten sonra 2011 yılında Roma spor kulübünde geçici olarak teknik direktör olarak görev almıştır. Daha sonra teknik direktörlük kariyerine devam eden Montella, 2011 ve 2012 yılları arasında Catania spor kulübünde görev yapmıştır. 

Vincenzo Montella daha sonra 2012 ve 2015 yılları arasında Fiorentina’da teknik direktörlük yapmıştır. Ardından 2015 yılı ve 2016 yılı arasında Sampdoria spor kulübünü çalıştırmıştır. Vincenzo Montella teknik direktörlük görevine 2016 ve 2017 yılları arasında Milan’da devam etmiş ardından 2017 ve 2018 yılları arasında Sevilla spor kulübünde yer almıştır.

Daha sonra Vincenzo Montella, 2018 yılında eski takımı Fiorentina’ya geri dönerek 1 yıl daha takımı çalıştırmıştır. Montella 2021 yılında Türkiye’ye gelmiştir ve 2023 yılına kadar Adana Demirspor’da teknik direktörlük yapmıştır. Şu anda ise Vincenzo Montella Türkiye Milli Futbol Takımı’nda görev almaktadır.

Vincenzo Montella çalıştırdığı takımlar listesi aşağıdaki gibidir:

 • Roma
 • Catania
 • Fiorentina
 • Sampdoria
 • Milan
 • Sevilla
 • Adana Demirspor
 • Türkiye

Vincenzo Montella Kimdir 7

Sıkça Sorulan Sorular

Vincenzo Montella kimdir ile ilgili diğer merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Vincenzo Montella Hangi Kupaları Kazandı?

Vincenzo Montella, futbolcu olarak kariyerinde çeşitli kupalar kazanmıştır. Roma formasıyla 2000-2001 sezonunda Serie A şampiyonluğu yaşamıştır. Ayrıca, Roma ile 2001 yılında Supercoppa Italiana’yı kazanmıştır. Montella, Roma’da oynarken 2006-2007 ve 2007-2008 sezonlarında Coppa Italia zaferleri elde etmiştir.

Milli Takım Teknik Direktörü Kim?

A Milli Takım teknik direktörü, daha önce Adana Demirspor futbol kulübünü çalıştırmış olan Vincenzo Montella’dır. Montella 21 Eylül 2023 Milli takıma gelmiştir ve birçok başarıya imza atmıştır. Teknik direktör olarak, Montella büyük kupalar kazanma başarısı göstermemiştir. Ancak, Fiorentina’yı çalıştırdığı dönemde UEFA Avrupa Ligi’nde yarı finale yükselerek dikkat çekmiştir.

A Milli Takım Teknik Direktörü Nereli?

A Milli Takım teknik direktörü Vincenzo Montella İtalyandır.

Milli Takım Teknik Direktörü Maaşı Ne Kadar?

A Milli Takım teknik direktörü Vincenzo Montella maaş olarak 1.8 milyon Euro aldığı bilinmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ