Antalya'nın Alanya ilçesine tatile gelen bir Iraklı aile, eğlenmek için Kestel bölgesindeki bir go-kart pistine gitmeye karar verdi. Ailenin 15 yaşındaki kızı Lara Ali Turki Aljanabad, go-kart aracına bindi. Ancak kısa süre sonra saçı açılarak aracın tekerleri ve motor aksamına dolandı. Genç kızın saçlı derisi, başından sıyrıldı. Olayı gören anne fenalık geçirdi. 

Lara Ali Turki Aljanabad o anları şöyle ifade etti:

"Kask takmadılar bana, bir anda saçım açıldı ve motora dolanıp çekildi. Büyük acı yaşadım"

ZORLU OPERASYON

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürülen genç kız, Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Operasyon saatler sürdü ve Aljanabad'ın saçlı derisi yerine dikildi. Prof. Dr. Ömer Özkan,

"Kıl gibi damarlarla uğraşılıyor. Zor ameliyatlardan biriydi. Ancak seçkin merkezlerde yapılabilir ameliyatlardan" dedi.

YETERSİZ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Diğer yandan, aile tarafından çekilen görüntülerde, Aljanabad'ın sürüş esnasında kask takmadığı, saçını topuz şeklinde topladığı görüldü. İşletmenin kask vermediği ve güvenlik önlemlerini almadığı iddiaları üzerine inceleme ve soruşturma başlatıldı.

UZMANLARDAN UYARI

Prof. Dr. Ömer Özkan, ailelere ve işletmelere uyarıda bulunarak,

"Bu tür eğlenceli oyunlarda özellikle çocuklara mutlaka eğitim verilmeli. Uzun saç, kıyafetten sarkan bir parça çok tehlikeli. Bu tür kazaların olabileceğini insanlara anlatmamız gerekiyor" dedi.

Anne Hanan Ridha,

"Hayal gibi gördüklerim. İnşallah diğer aileler benim yaşadığımı yaşamaz"  diyerek uyarıda bulundu.

Operasyonun ardından Aljanabad'ın tedavisi yakından takip ediliyor. Genç kızın gelecekte bir ameliyat daha geçireceği belirtildi.