Bilim insanları 2030 yılına yaklaşırken sıcaklıkların dramatik bir şekilde artacağını söylüyor. Akdeniz havzası ise iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerden birisi olacak. Akdeniz ülkeleri aşırı sıcaklığa bağlı kuraklık yaşayacak. Araştırmalarda, 20 yıl içerisinde sıcaklıkların 2 derece artacağı öngörülüyor., 2 derece küçük bir rakam gibi gözükse de tüm bölge ve özellikle de Türkiye için ciddi etkileri olacak... İklim değişikliğine bağlı olarak toprak yapısının da değişeceğini ifade eden uzmanlar, sıcaklığın uygun olmamasından kaynaklı yetiştirilemeyen bir çok ürün çeşidinin de artık yetiştirilebileceğini ifade ediyor. Böylece Antalya'nın 40 yıllık "kahve" rüyası da gerçekleşecek...

ARTIK KAHVE YETİŞTİRİLEBİLECEK! 

İklim değişikliğinden önemli ölçüde etkilenecek Antalya ise Türkiye’nin ekonomisine önemli katkı sağlayan kentlerin başında geliyor. Akdeniz havzası, iklim değişikliğinin etkilerine karşı dünyanın en savunmasız alanlarından birisi ve ve bölgedeki kıyı alanları iklim değişikliğine karşı savunmasız durumda... Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Merkezi (BATEM), iklim değişikliğiyle birlikte kentte üretimi mümkün olan bitkiler üzerine çalışmalarını sürdürüyor. 40 yıl önce açık alanda üretimi denenen, ancak sonuç alınamayan kahve bitkisine ilişkin uzun süredir çalışma yürüten BATEM mühendisleri, iklim değişikliğiyle birlikte örtü altı üretimle kahve  yetiştirmeyi başardı...Fidanları bugün 2 yaşında olan kahve bitkisi, önümüzdeki yıl meyve vermeye başlayacak. 5 yaşına geldiğinde ise 5 kilo yaş meyveden 1 kilo kahve alınabilecek.

17 Mayıs altın fiyatları ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları 17 Mayıs altın fiyatları ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları

40 YILLIK KAHVE RÜYASI GERÇEK OLUYOR! 

BATEM Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Dilek Güven, kahve bitkisini çiftçinin üretimde alternatifi olması için uzun süre çalıştıklarını söyledi. Dr. Güven, “Yıllar önce kahve yetiştiriciliği denenmiş. Ancak iklim çok farklıydı. Açıkta denenmiş. İklim değişikliği ile bu sürece Türkiye de girmiş durumda. Normal şartların dışında bir iklim görülüyor. Akdeniz sahil şeridinde yetişmesi mümkün olmayan meyve türleri artık yetişir oldu. Yıllardır muz yetiştiriyoruz ve oldukça masraflıydı. Seralar yapıldı ve üretici artık muzu yetiştirip satabiliyor" dedi.

KAHVE YETİŞTİRMEK İSTEYENLER SIRADA BEKLİYOR!

Kahvenin de muz gibi iklim istediğini belirten Dr. Güven, “Muzun yanında alternatif olarak kahvenin de yetiştirilebileceğini ortaya koymak istiyoruz. Ürün almaya başladığımızda 5 kilo yaş meyveden 1 kilo kuru kahve elde edilecek. Her geçen gün artan talep var. Telefonla arayanlar var, gelip burada ürünü inceleyenler de oluyor" diye konuştu. 
 

Kaynak: DHA