Adana'da eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç hakkında dolandırıcılıktan 160 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanırken, iddianamede kaymakamın deprem yardımı adı altında 110 milyon lira hesabına geçirdiği, bu paraları ise kripto ve şans oyunları sitelerine aktardığı öne sürüldü.

KENDİNİ CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI DANIŞMANI DİYE TANITMIŞ

17 Temmuz 2023 tarihinde dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan ve ardından açığa alınan eski Kaymakam Mustafa Kılıç ile birlikte hareket ettiği öne sürülen Ö.A. ve P.Y. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Kılıç'ın 160 yıl, Ö.A.'nın 90 yıl ve P.Y.'nin 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebini içeriyor. İddianamede, sanık Ö.A.'nın kendisini "Cumhurbaşkanı yardımcısı danışmanı", sanık P.Y.'nin ise "Dönemin Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç ile yakın görüşen aracı" olarak tanıttığı bilgisine yer verildi. Kılıç'ın Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın "gıda ihalesi" varmışçasına, müşteki E.E.'nin toplamda 13 milyon 830 bin lira "teminat bedeli" adı altında şahsi hesabına para yatırmasını sağladığı ifade edildi.

BİR KISMIYLA ŞAHSİ BORÇLARINA KALANINI KRİPTOYA YATIRMIŞ 

İddianamede ayrıca, sanıkların 'deprem sebebiyle hasarlı konut yıkımı' ve '107 milyon liralık gıda alımı' adı altında başka müştekilerden teminat bedeli aldıkları, bu paraları da Kılıç'ın şahsi banka hesabına yatırdıkları belirtildi. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tevdi raporunda ise, Kılıç'ın aldığı paraların bir kısmıyla şahsi borçlarını kapattığı, bir kısmını ise kripto para platformu ve şans oyunları sitelerine gönderdiği tespit edildi. Sanıkların fikir ve eylem birliği içinde hareket ettiklerinin belirtildiği iddianamede, önümüzdeki günlerde sanıkların yargılanmasına başlanacak.

Kaynak: İHA