Adana merkez Çukurova ilçesinde yaşayan doktor Ali Tuna, 6 yıl önce bir arkadaşının Tayland'tan getirerek hediye ettiği 1 diş fil sarımsağını bahçesine dikti. Doktor Tuna, kısa sürede yüzlerce tohum elde ettiği fil sarımsağını 1 dönüm tarla kiralayarak yetiştirmeye başladı. Diğer türlerine göre 3-4 kat daha büyük olan fil sarımsağını Türk tarımına kazandırmak isteyen Tuna, yetkililerden bu konuda destek istedi. 

ADANA'DA YETİŞEN DEV SARIMSAK GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRÜYOR

Adana'da aile hekimi  58 yaşındaki doktor Ali Tuna'ya, 2018 yılında 33 yaşındaki arkadaşı öğretmen İdris Temiz, Tayland'dan getirdiği 1 diş fil sarımsağını (Elephant Garlic) ekmesi için verdi. Merkez Çukurova ilçesindeki evinin bahçesine sarımsağı eken Tuna, normallere göre 3-4 kat büyük bir sarımsak elde etti. Bunun üzerine elde ettiği sarımsağı tekrardan eken Tuna sarımsağı çoğaltarak yetiştirmeye devam etti.

6 YILDIR SARIMSAK EKİYOR

Sarımsağın büyüklüğü nedeniyle gören bir daha dönüp bakıyor. 6 yıldır ektiği sarımsaktan yüzlerce tohum elde eden Tuna, bu sene 1 dönüm tarla kiraladı ve orada ekim yaptı. Yüzlerce kilogram sarımsak hasat eden Ali Tuna, bu sene de o sarımsakları yine ekip tohumlarını çoğaltacak. Fil sarımsağının Çukurova'ya uyum sağladığını belirten Ali Tuna, su istemeyen sarımsak cinsinin Türk tarımına kazandırılmasını istiyor.

SARIMSAĞI TÜRK TARIMINA KAZANDIRMAK İSTİYOR

Küçüklüğünden bu yana tarıma ilgisinin olduğunu söyleyen Tuna, "Araştırma ve geliştirmeyi çok seviyorum. Bu fil sarımsağını 2018 yılında Tayland'dan gelen bir arkadaşım hediye olarak verdi. Ben de bu sarımsağı çoğalttım ve çok büyüdüğünü fark ettim. Bu sarımsağı Türk tarımına kazandırmak istedim. 1 diş olarak aldığım sarımsağı bu hale getirdim. Ancak bu sene 1 dönüm tarla kiralayıp ekim yaptım. Artık elimdeki tohum miktarı rahatlıkla bir tarlayı ekebilecek hale geldi" ifadelerini kullandı.

SARIMSAK ADANA TOPRAKLARINI ÇOK SEVDİ

Sarımsağı Türk tarımına kazandırmak için yetkililere ulaşmayı hedefleyen Tuna, "Bu sarımsağın büyüklüğü nedeniyle sanayide kullanılması daha uygun olacaktır. Kabuğu çok kolay soyulabiliyor. Bu sarımsakta mantar hastalığı olmuyor ve yetiştirirken hiç tarım ilacı kullanılmıyor. Organik bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Adana toprağını çok sevdi. Adana iklimine yakın illerde bu ürün kesinlikle çok iyi tutacaktır” diye konuştu. Kastamonu Taşköprü sarımsağıyla kıyaslama yapan Tuna, yerli sarımsağın keskinliğinin daha iyi olduğunu söyledi.                                 

Kaynak: İHA