Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentin bazı bölgelerinde yaşanan su sıkıntısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ADANA’DA SU SIKINTISI 

Adana’da yaşanan su sıkıntılarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Birkaç gün önce Sarıçam'da Çatalan İçme Suyu’nun bahçe ve tarlalarda kaçak olarak kullanıldığını tespit edip vatandaşlarımızı uyardık. Ekiplerimiz aynı bölgede 60 dönüm arazide yine aynı sorunu tespit etmiş, kaçak ve usulsüz su kullananlara toplamda 143 bin TL ceza kesilmiştir. Kaçak su kullanımı hem suçtur hem de diğer vatandaşların hakkına girmektir. Sizleri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor, içme suyuyla bahçe ve tarla sulaması yapmamanızı rica ediyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Adana Büyükşehir Belediyesi-1

BAŞKAN ZEYDAN KARALAR BİZZAT KONUŞTU

Kentteki su sıkıntısıyla ilgili bizzat kamera karşısına geçen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Kıymetli Adanalı kardeşlerim. Şunu üzülerek belirteyim ki her fırsatta suyun çok önemli olduğunu, her damla suyun çok dikkatli kullanılması gerektiğini defalarca anlatmaya çalıştım. Kuraklığın artık tap dediği ve suyun azaldığı bir iklime doğru hızla gidiyoruz. Biz binbir güçlükle evlerinize getirdiğimiz sağlıklı suyun başka işlerde kullanılmaması gerektiğini defalarca anlattık” dedi. 

“BU İNSAFSIZLIK, BU OLMAZ”

Başkan Karalar açıklamasının devamında, “Bakın, Sarıçam’da 7-8 gündür bir su sıkıntı var. Bizim verdiğimiz su öncesinden az değil hatta artırdık bile; ama bir arızanın dışında şöyle bir problemle karşılaştık. Bahçeye su vermek için bir yağın bahçede kaç su vanaları var ve bir yerde su dereye akıtılıyor. Dereden de vatandaş 6 dönüm bahçesini suluyor. Bu insafsızlık, bu olmaz. Vatandaşımız içecek suyu bulamazken yıkanacak suyu bulamazken yemek yapacak suyu bulamazken sen bahçe sulayamazsın kaçak olarak. Yazıktır, günahtır. Arkadaşlar yapmayın bunu, özellikle istirham ediyorum” diye konuştu. 

Sulama Göleti
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU