AK Parti Antalya milletvekilleri, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. AK Parti Antalya Milletvekilleri Atay Uslu, Mustafa Köse, Tuba Vural Çokal, İbrahim Ethem Taş ve Kemal Çelik, Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu 1 vatandaşın hayatını kaybettiği, 17 vatandaşın da yaralandığı kazasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Sorumluların gerekli cezayı çekmeleri gerektiğini belirten AK Parti Antalya milletvekilleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne de çağrıda bulundu.

"MAKARALARDA DEFORMASYON VAR"

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, kazaya ilişkin, "Ortada hem vicdanları hem hukuku yaralayan bir sorumluluk ve ihmal var" ifadelerini kullandı. Uslu, teleferik kazası sonrasında AFAD Başkanlığı tarafından düzenlenen operasyonda teleferik hattında mahsur kalanların kurtarıldığını hatırlattı. 10 helikopter, 607'si arama kurtarma personeli olmak üzere 2 bin 202 personel, bir keşif uçağı, 11 ambulans ve çok sayıda dronun bu operasyonda görev aldığını anlatan Uslu, hava araçlarının, teleferik tellerine dokunma tehlikesine, helikopterlerin rüzgarda stabil durma zorluğuna ve sıfırdan bin metreye ulaşan dik rakıma rağmen sıfır hatayla bir operasyon gerçekleştirildiğini belirtti. Yaşanan bu olayın ön bilirkişi raporuna göre, teleferiğin makaralarında deformasyon olduğunu anlatan Uslu, şüphelilerin mahkemeye sevk yazısında da değiştirilmesi gereken 156 kalem parçanın 19'unun değiştirildiğinin ifade edildiğini anlattı. "Ortada hem vicdanları hem hukuku yaralayan bir sorumluluk ve ihmal var." diyen Uslu, adli makamların işlemlerini siyasi şekle sokmak isteyenlerin olduğunu, bunun yanlış olduğunu ifade etti.

"UCUZ MALZEME KULLANILMADI"

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Menderes Türel'in belediye başkanlığı döneminde Tünektepe Teleferik Tesisi'ndeki bakım faaliyetlerinin her yıl yaklaşık 3 ay sürdüğünü, son yıllarda ise bu sürenin 10-15 gün ile sınırlı tutulduğunu öğrendiklerini belirtti. Köse, "Bu bakım süresi böylesine büyük bir tesisin bakımının tam anlamıyla gerçekleştirilmesi için yeterli değil." dedi. "Menderes Türel döneminde Türkiye'nin en ucuz teleferiği yapılmış" iddialarına da cevap veren Köse, "Böyle bir şey söz konusu değil. O dönemde kastedilen ucuz hizmettir. Türkiye'nin en güzel teleferiklerinden birisi Antalya'nın en güzel manzarasına yapılmıştır ama emsallerine göre giriş ücreti itibarıyla en ucuzdur. Ucuz malzeme kullanılarak bir teleferik imalatı yapılmış değildir. Malzemenin en iyisi kullanılmıştır, en iyisi yapılmıştır." diye konuştu.

Bülent Şık’ın yeni kitabı Nehirler ve Çocuklar yayınlandı! Bülent Şık’ın yeni kitabı Nehirler ve Çocuklar yayınlandı!

"YAPTIKLARIMIZIN BAKIMINI YAPIN"

AK Parti Antalya milletvekilleri Tuba Vural Çokal, İbrahim Ethem Taş, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne "Sadece bizim yaptıklarımızın bakımını yapsınlar yeter." diye seslenirken, AK Parti Antalya milletvekili Kemal Çelik, ihmal varsa sorumluların cezasını çekmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA