AKDENİZ Üniversitesi Rektörü (AÜ) Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversite hayatının sadece eğitimden ibaret olmadığını, gençlerin sosyal hayatlarını, becerilerini ve gelişimlerini pekiştirmeleri gerektiğini vurguladı. Yazılım ve yabancı dil gibi yeteneklerin, mezunların iş dünyasında öne çıkmalarını sağlayacağını belirtti:

"Gençlik çok güzel bir şey. Bunun kıymetini bilsinler. Hem öğrensinler hem de kendilerini donatsınlar."

2023-2024 EĞİTİM YILI HAZIRLIKLARI: YÜZ YÜZE EĞİTİM PLANI

Prof. Dr. Özlenen Özkan, 2023-2024 eğitim öğretim yılında çok daha huzurlu bir yıl dilediğini belirtti. Eğer ciddi bir sıkıntı çıkmazsa, yüz yüze eğitim planlandığını ifade etti. Ayrıca, pandemi döneminde uzaktan eğitimin hayatı kolaylaştırdığına dikkat çekti:

"Hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimi harmanlayarak bundan sonraki süreçte devam edebileceklerini düşünüyorum."

YAZILIM GELİŞTİRME VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

Rektör Özkan, uzaktan eğitimle ölçme değerlendirmelerin daha sağlıklı yapılması adına yazılım geliştirdiklerini açıkladı. Bu yazılımın kopya çekmeyi önlemek ve sınavların daha sağlıklı yapılmasını sağlamak amacıyla kullanıldığını belirtti:

"Ölçme değerlendirmeyi çok daha sağlıklı yaptığımızı düşünüyorum."

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TERCİHLERİ: TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ, TURİZM FAKÜLTELERİ ÖNE ÇIKIYOR

Üniversite tercihlerinde Akdeniz Üniversitesi'nin iyi sıralarda olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özlenen Özkan, özellikle Tıp, Diş Hekimliği, Turizm fakültelerinin Türkiye'nin en iyi fakültelerinden olduğunu belirtti.

ÜNİVERSİTEYE GİRECEK GENÇLERE ÖNERİLER

Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversiteye girecek gençlere kendilerini tanımaları, yeteneklerini keşfetmeleri ve sevdikleri alanlara yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu. 4-5 yılın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, bu süre zarfında sadece eğitim değil, sosyal hayatlarını, becerilerini ve gelişimlerini de pekiştirmeleri gerektiğini ifade etti. Öğrencilerin bu dönemde yalnızca ders çalışmak yerine, yazılım öğrenmek, yabancı dil bilgisi edinmek gibi yeteneklere de yatırım yapmaları gerektiğini belirten Rektör, bunun onları iş dünyasında herkesin önüne geçireceğini ifade etti.