Merkez Bankası'nın faiz kararları sonrası altın fiyatlarında gözlemlenen düşüş, yatırımcıları endişeye sevk etti ve " Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? Gram altın ne kadar olacak?" sorularını beraberinde getirdi. Ancak, Ekim ayının gelmesiyle birlikte altın fiyatlarında bir toparlanma süreci yaşanmaya başlandı.

ÜNLÜ EKONOMİST BARİŞ SOYDAN'IN ALTIN TAHMİNİ

Piyasanın en güvenilir isimlerinden biri olan Ekonomist Barış Soydan, altın fiyatlarıyla ilgili önemli tahminlerde bulundu. Gram altın sahiplerini uyaran Soydan,  

" FED para politikasını gevşetmediği sürece ons altının daha da düşmesi normal. Çünkü altınla dolar birbirinin rakibi. Dolar güçlendikçe altın zayıflıyor."  dedi. 

YATIRIMCILARIN MERAKLA BEKLEDİĞİ ZİRVE

Altın fiyatları için beklenen tarihi zirve hakkında görüş bildiren Soydan, Marcus Garvey'nin Bloomberg’de yer alan görüşüne atıfta bulunarak, ABD devlet tahvillerinin faizinin ve dolar endeksinin gelecek yıl düşeceğini, ons altının ise 2 bin 100 dolara çıkacağını ifade etti. Bu durumun gram altını da etkilemesi bekleniyor.

ÇEYREK VE GRAM ALTIN FİYATLARI

1 Ekim 2023 itibariyle güncel altın fiyatları şu şekilde:

Gram altın alış/satış: 1.627,29 TL / 1.627,65 TL. Çeyrek altın alış / satış: 2.603,66 TL / 2.661,20 TL.

ALTIN VE DOLAR ARASINDAKİ MÜCADELE

Barış Soydan, altın ve doların birbirinin rakibi olduğunu, dolayısıyla dolar güçlendikçe altının zayıfladığını belirtti. Özellikle Çin Merkez Bankası’nın rezervlerini çeşitlendirme çabası ve altına olan yönelimi, ons altındaki sert düşüşü engelliyor.

ALTIN YATIRIMCILARINA ÖNERİLER

Yatırımcılara önerilerde bulunan Soydan, altın alımlarını stratejik yapmayı ve piyasa hareketlerini yakından takip etmeyi önerdi. Ayrıca, altın yatırımcıları gelecek projeksiyonları dikkate alarak hareket etmeli ve uzman görüşlerini değerlendirmelidir. Altın fiyatlarındaki bu dalgalanmalar ve uzman tahminleri, yatırımcıların gelecek stratejilerini şekillendirecek önemli veriler sunuyor. Barış Soydan'ın yaptığı açıklamalar ve altın fiyatlarındaki gelecek beklentileri, yatırımcılara altın alım ve satım zamanlarını daha doğru belirlemeleri konusunda ışık tutuyor.