Bu yıl 60'ıncısı düzenlenmesi planlanan Altın Portakal Film Festivali'nde 'Kanun Hükmü' isimli belgesel nedeniyle yaşanan krizin dalgaları devam ediyor. Belgesel krizinin ardından, festival düzenleme heyetinde yer alan Doç. Dr. Önder Bilgin’in görevlendirmesi Akdeniz Üniversitesi tarafından iptal edildi.

FESTİVALDE BELGESEL KRİZİ

‘Kanun Hükmü’ belgeselinin festival programına alınması büyük bir krize yol açtı. Belgeselin festival seçkisinden çıkarılması üzerine festivalin jürisi görevlerini bıraktı. Belgeselin tekrar seçkiye alınması sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, belgeselde FETÖ terör örgütü propagandası yapıldığı iddiasıyla festivale desteğini çekti. Belgesel seçkisi ve sonrasında yaşananlar festivalin iptaliyle sonuçlandı.

DOÇ. DR. BİLGİN'İN GÖREVLENDİRİLMESİ İPTAL

Belgesel krizi, destek çekilmeleri ve festivalin iptali derken bir başka gelişme daha yaşandı. Festival düzenleme heyetinde yer alan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Doç. Dr. Önder Bilgin'in kurumlar arası görevlendirmesi, Akdeniz Üniversitesi tarafından iptal edildi. Bilgin, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine, 21 Aralık 2020 tarihli Akdeniz Üniversitesi Yönetim Kurulu Kararı ile görevlendirilmişti. 2 yıllık görevlendirme süresinin ardından, 7 Ocak 2023 tarihinde görevlendirme süresi 2 yıl daha uzatılmıştı.

FESTİVALİN GELECEĞİ NE OLACAK? 

Festivalin geleceği hakkında belirsizlik sürerken, festivalin düzenlenip düzenlenmeyeceği, festival komitesinin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Yaşanan krizler festivalin prestijini ve geleceğini olumsuz etkiledi.