Antalya İl Emniyet Müdürlüğü'nün başlattığı 'rüşvet' operasyonunda 10 Haziran'da aralarında avukat, mübaşir ve icra memurlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polisin evindeki sorgusu tamamlanan şüpheliler aynı gün Antalya Adliyesi'ne getirildi. Adliyedeki davaları karşılığında öne sürülen iddia edilen şüphelilerin talepleri alındı. İşlemleri tamamlanan 2 avukat savcılık kararıyla, diğer şüpheliler Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI

Şüpheli icra müdürü FSÜ., icra müdürü yardımcısı HK, mübaşir T.Ç. ve MEK ise savcılık sorgularının ardından birleştirmeyle Antalya 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderildi. FSÜ.'nün 'rüşvet çalışmaya aracılığa teşebbüs', HK'nin 'rüşvet çalışmaya teşebbüs', T.Ç'nin 'rüşvet çalışmaya teşebbüs' ve MEK'nin 'rüşvet çalışmaya teşebbüs' suçundan tutuklanmalarına karar verildi. Adliyede işlemleri tamamlanan şüpheliler tutuklanarak cezaevine gönderildi. Dosyada adı geçen ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan mübaşirlere ise adliyedeki ilgili komisyon tarafından 3 ay görevden uzaklaştırma verildi.

DELİL YOK ETME VE GİZLEME ŞÜPHELERİ

Öte yandan soruşturma dosyasında; şikayetçi beyanı, şüphelilerin savunması, diğer kolluk tutanakları ve diğer belgeler arasındaki bağlantılar ve mesafeler arası WhatsApp mesaj kayıtlarında yer alan görüşme içerikleri kaydedilmedi, şüphelilerin üzerlerine atılımlı suçları işledikleri yönde güçlü suç şüphesi bulunan delillerin bulunduğu yere verildi. Şüphelilerin üzerlerine atılımlı suç işlemleri yönünde kuvvetli suç şüphelerinin varlığını gösteren somut delillerin varlığı ve olası cezaların dikkate alınmaması kaçak şüphelerinin yer aldığı, soruşturmanın tamamlanmaması nedeniyle delillerin yok edilmesi ve gizlenen şüphelerin oluştuğu da soruşturma dosyasında kaydedildi. Olayla ilgili soruşturmanın daha da genişletilebileceği öğrenildi. 


 

Kaynak: DHA