Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden kazasının tüm yönleriyle araştırılarak muhtemel kazaların önlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon başkanlığına AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu seçildi. Komisyon Başkanvekilliğine AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Komisyon Sözcülüğüne MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Katip Üyeliğine CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül seçildi. Meclis Araştırma komisyonu üye seçimine dair karar 19 Nisan 2024 tarihli 32522 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

"OLAYI ADİL VE ŞEFFAF ŞEKİLDE İNCELEYECEĞİZ"

Başkanlık seçimi sonrası açıklama yapan Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, şunları söyledi: "Erzincan’ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde meydana gelen kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu'na başkan olarak seçilmem dolayısıyla komisyona üye milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. 13 Şubat 2024 tarihinde Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan altın madeni işletmesinde toprak kayması sonucu üzücü bir kaza meydana gelmiştir. Kaza sonrasında bölgeye hızlı bir şekilde arama ve kurtarma ekipleri sevk edilerek gerekli çalışmalar başlatılmıştır."

"EKİPLER MADENCİLERE ULAŞMAK İÇİN 7/24 ÇALIŞIYOR"

Maden kazası sonunda 9 madencinin toprağın altında kaldığını kaydeden Uslu, "5 Nisan tarihinde Uğur Yılmaz kardeşimizin, 19 Nisan tarihinde Adnan Keklik kardeşimizin naaşlarına ulaşılmıştır. Halen toprak altında kalan madenci kardeşlerimiz,  Abdurrahman Şahin, Fahrettin Keklik, Hüseyin Kara, Kenan Öz, Mehmet Kazar, Ramazan Çimen, Şaban Yılmaz’a ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Olay anından itibaren ilgili Bakanlarımız bölgede çalışmaları koordine etmişler; AFAD, TSK, JAK, Madenciler, Sağlık ekipleri ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu 1700 uzman personel arama kurtarma çalışmalarında görevlendirilmiştir. Heyelan tehlikesi nedeniyle kısa bir süre ara verilmek zorunda kalınan arama çalışmaları, halen 7/24 aralıksız sürdürülmektedir. İlgili Bakanlık ve Kurumlarımızın yaptığı  açıklamalarda, kayan toprak kütlesinin toplam hacminin tahminen 10 milyon metreküp olduğu bildirilmiştir. Kazayla ilgili idari ve adli soruşturmalar başlatılmış ve devam etmektedir" diye konuştu. 

ÖNCE İNSAN ÖNCE ÇEVRE ANLAYIŞI

Herkesi derinden etkileyen ve üzen İliç kazasının araştırılarak tetkik edilmesinin ve bundan sonra oluşabilecek kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması amacıyla TBMM’de grubu bulunan siyasal partilerin ortak kararı ile "İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu" kurulduğunun bilgisini veren Uslu, "Komisyonumuz  AK Parti,  Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi’ne mensup 22 milletvekilinden oluşmaktadır.  Araştırma Komisyonu Milletvekilleri olarak bir ve beraber hareket ederek 'önce insan, önce çevre' anlayışıyla çalışacağız. İhmalleri ortaya çıkarmak, kriz yönetiminden önce risk yönetimin esas olduğu politikaları oluşturmak için başka bir ifadeyle olumsuzlukları onarmak daha önemlisi olumsuzlukları önlemek için çalışmalarımızı yapacağız" şeklinde konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR MADENCİLİK POLİTİKASI

Komisyon amaçlarına da açıklamasında yer veren Uslu, "Amacımız bir yandan yaşanan üzücü olayın adil ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasına, ihmallerin ortaya çıkarılmasınına katkı sağlamak,  diğer yandan  sağlıklı bir çevrede ‘yaşam hakkına’ ve ‘çevre hakkına’ saygılı; çevreyi koruma sorumluluğu ve çevresel zararları önleme zorunluluğu  ile hareket eden; çevresel etkilerin önlendiği en iyi çevre yönetimi standartlarına ve uluslararası üretim standartlarında işçi sağlığı ve iş güvenliğinin oluşturulduğu güvenilir ve sürdürülebilir bir madencilik politikasının oluşumuna katkı sağlamaktır" ifadelerini kaydetti. 

AK Parti seçim şokunu üstünden atamadı! "Son 1 hafta içerisinde özellikle bir şey oldu" AK Parti seçim şokunu üstünden atamadı! "Son 1 hafta içerisinde özellikle bir şey oldu"

Komisyon olarak ilgili tüm bakanlıklardan ve kurumlardan bilgi alacaklarını, üniversiteler başta olmak üzere akademik çevre, ilgili odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapacaklarını belirten Uslu, İliç’te yerinde incelemelerde bulunup, madende çalışan işçilerin dinleneceğini de dile getirdi. Uslu, komisyonun hassasiyetle, adil ve şeffaf şekilde her yönüyle araştırma ve inceleme yaparak hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaşacağını sözlerine ekledi.

Muhabir: DUYGU TEKİN