Vakıflar Bölge Müdürlüğü Antalya Kızılarık Mahallesi’nde kendisine ait arazi üzerine yapılan evlerin tahliye işlemlerine başladı. Bundan dolayı mahallede binlerce vatandaş zor durumda kalacak. 2008 yılından bu yana çözülmeye çalışılan sorunla ilgili olarak Muratpaşa Belediyesi yoğun çaba harcadı. Bu yoğun çaba karşısında Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kızılarık Mahallesi’nde ilçe belediyesiyle yapılması planlanan trampa karşısında Fener Mahallesi’ndeki tenis kortları ile belediyeye ait depo alanlarını istedi.

BELEDİYE, SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR

Muratpaşa Belediyesi, Kızılarık ve Yeşildere mahallelerindeki vakıf mülkiyetindeki arazi sorununun çözümü için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Belediye, hazineye ait taşınmazların daha hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılmasını hedefleyen kanun çerçevesinde arazilerin mahalle sakinlerine devredilmesini talep etti. Çözümün hazineye ait taşınmazların daha kısa sürede ekonomiye kazandırılmasını hedefleyen 4706 sayılı kanun çerçevesinde mümkün olduğu belirtilen açıklamada,

"Yasanın 4'üncü maddesi çizgisinde yayınlanan 313 sayılı Milli Emlak Tebliği'nde 'Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıflar ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait üzerinde yapılaşma bulunan taşınmazlar ile trampa edilir' denilmektedir. Buna istinaden söz konusu arsaların mahalleliye doğrudan verilmek üzere belediyemize devri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından defaatle istenmiştir. Ancak bu konuda ilerleme sağlanamamıştır. Gelinen aşamada ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının Kızılarık Mahallesi başta olmak üzere vatandaşların tahliyelerini istediğini büyük bir üzüntüyle öğrendik." ifadelerine yer verildi.

BELEDİYEYE AİT TENİS KORTLARI İSTENDİ

Muratpaşa Belediyesi Kızılarık Mahallesi’nde Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait 68 bin 814 metrekare arazi üzerinde yapılan evlerde yaşayan binlerce vatandaşın sorununu çözebilmek için tam 9 kez Vakıflarla resmi yazışma gerçekleştirdi. Bu yazışmalardan sadece birine cevap veren Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kızılarık Mahallesi’nde ilçe belediyesiyle anlaşmalı trampa karşılığında ilçe belediyesinden Fener Mahallesi’nde yer alan tenis kortları ile belediyeye ait depo alanlarını istedi. Diğer yandan Vakıflar Bölge Müdürlüğü Kepez ilçesinde aynı durumda olan bölgeler için ilçe belediyesinden okul alanları talep etti.

EKİM'İN SONUNA KADAR TAHLİYE İSTENİYOR

Muratpaşa Belediyesi, Kızılarık Mahallesi’nde yaşanan ve binlerce vatandaşı ilgilendiren sorunun çözümü için üst üste adımlar atıyor. Muratpaşa Belediyesi’ne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2022 yılı Eylül ayında resmi yazı gönderildi. Resmi yazıda çözüme yaklaşmadığı görülen Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile görüşmelerin aralıksız bir şekilde sürdürüldüğü dile getirildi. Kızılarık Mahallesi’nde Vakıflara ait arazi üzerinde evi olan vatandaşlar tebligatlar gitmeye başladı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü Ekim ayı sonuna kadar evlerin tahliye edilmesini istiyor.