Öğrenciler, öğretmenler ve veliler, sabah saatlerinden itibaren okulun ilk günü heyecanını yaşadı. Okul öncesi, ilkokul 1. ve lise 9. sınıflar, geçen hafta uyum eğitimi almıştı. Ortaokul 5. sınıfa bu yıl başlayacak öğrenciler ve ailelerin katılacağı rehberlik uygulamaları 15 Eylül’e kadar sürecek.

VALİ ŞAHİN BAŞARILAR DİLEDİ

Antalya'da 1.803 okulda 36.421 öğretmen ve 504.215 öğrenci yeni eğitim öğretim yılına başlıyor. Vali Şahin, tüm eğitim camiasına başarılar diledi. Antalya Valisi Hulusi Şahin, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı için İlköğretim Haftası'nı kutlayan bir mesaj yayımladı. Şahin,

"Yeni heyecanlar, yeni mutluluklar ve yeni hedeflerle 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılımıza başlıyoruz" diyerek öğrenci, öğretmen ve velilere seslendi.

ATATÜRK'ÜN EĞİTİME BAKIŞI

Vali Şahin'in mesajında Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitime dair görüşlerine de yer verildi. Şahin,

"En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur" diyerek hem Atatürk'ün eğitim anlayışını vurguladı hem de eğitimin millet için ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

EĞİTİME ÖNEM VEREN BİR MİLLET

Vali Şahin açıklamasında;

“Çünkü biliyor ve inanıyoruz ki; Türk Milletinin zeki, çalışkan ve çevik gençleri başarılı olduğunda, milletçe bizleri gururlandırdıkları gibi ülkesini de muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacaktır" diyerek, eğitimli gençlerin Türkiye'nin geleceğini şekillendireceğinin altını çizdi.

ÇALIŞMALAR VE HEDEFLER

Şahin, Antalya'nın bir eğitim şehri olduğunu vurgulayarak, devlet olarak, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerle birlikte çocuklara sağlıklı, güvenli, kaliteli ve nitelikli bir eğitim imkânı sunmayı hedeflediklerini belirtti. Öğrencilerin sportif, sanatsal ve kültürel anlamda da gelişimlerine katkı sunmayı planladıklarını ifade etti.

"İNANÇ VE KARARLILIKLA İLERLİYORUZ"

Vali Şahin,

"Milli, manevi ve bilimsel değerler ışığında fikri ve vicdanı hür gençler olarak ülkemizin geleceğinde önemli yer tutacak bireyler olmaları için inanç ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz" diyerek, eğitim-öğretim yılı için tüm öğrencilere, öğretmenlere, idarecilere ve velilere başarılar diledi.

ANTALYA EĞİTİM VE ÖĞRETİME TAM HAZIR DEĞİL

Yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Antalya’da yeni eğitim ve öğretim yılı başladı ama kayıt süreci devam ediyor. Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez; “Eğitim ve öğretime hazır olduğu tam olarak söylenemez” dedi. Açıklamasında;

“Okullara kaynak ayırılmalı. Binaların tadilatlarına göre kaynak ayrılıyor” diye konuşan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Bu eğitim sistemi içerisinde okulların eğitime hazır odluğunu söylemek mümkün değil. Birçok okulda eğitim ve öğretime yönelik alt yapı oluşturulmuş değil. Müdür ve müdür yardımcıları atamaları yapıldı ama buna rağmen her yıl öğretmen açığı var. Özellikle taşra mahallelerde yer alan okullarda öğretmen sorunu var. Milli Eğitim Müdürlüğü ücretli öğretmenleri bu okullarda görevlendiriyor. Ama buda eğitimde ücretli kölelik gibi bir şey.”

OKUL GİDERLERİ VELİDEN ÇIKARILMAK İSTENİYOR

“Kırtasiye, temizlik ve güvenlik gibi harcamaları velilerden isteniliyor. Kayıt zamanlarında değişik yöntemlerle velilerden ücret alınıyor” şeklinde konuşan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;
“Genel olarak köy okullarının açılmadığı, taşımalı eğitim için bugünlerde ihaleler açılıyor. Bölge okullarda yaşanan birçok sorun var. Bu ihtiyaçların karşılanması için MEB’in acilen okullara ödenek ayırması gerekiyor. Bütçeden eğitime gerekli olan bütçenin ayrılması gerekiyor. Sağlıklı bir eğitim için kesinlikle zorunlu giderlere değil tüm giderlere bütçe ayrılmalı.”