OKUL ALIŞVERİŞİ İÇİN BÜTÇE 1500 TL'DEN BAŞLIYOR

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı öncesinde Antalya'daki aileler, okul alışverişini hızlandırdı. Bir ilkokul 1. sınıf öğrencisinin ihtiyacı olan çanta, kalem, defter, kalemtıraş ve boyama kalemleri için asgari 1500 lira ödemek gerekiyor.

EN YÜKSEK MALİYET ÇANTA VE DEFTERDE

Turistik bir şehir olan Antalya'da lisanslı ve özellikli ürünlerin tercih edilmesi durumunda, bir çantanın fiyatı 2 bin liraya kadar çıkabiliyor. Defter, kalem ve diğer kırtasiye ürünleri eklenince bütçe 3 bin lirayı buluyor.

GEÇEN YILA GÖRE 2 KAT ARTIŞ VAR

Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, geçen yıla göre fiyatların iki katına çıktığına dikkat çekerek,

" Yüzde 100'ün üzerinde artış var. 1500 lira ile 2500 lira arasında değişen maliyet söz konusu birinci sınıf öğrencileri için. Çanta 400 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkıyor. Kuru boya 50 lira ile 200 lira arasında değişiyor. Kalemler 5 liradan başlayıp 500 liraya kadar çıkıyor. Silgi ve kalemtıraşlar 100 liraya satılıyor" dedi.

ALIŞVERİŞLERİN ÇOĞU KREDİ KARTI İLE YAPILIYOR

Başkan Bayrak, vatandaşların alışverişlerini çoğunlukla kredi kartı ile yaptığını ve bazı kırtasiyecilerin kampanyaları sayesinde daha uygun fiyatlarla alışverişin mümkün olduğunu belirtiyor.

SAĞLIKLI ÜRÜN TERCİHİ ÖNEMLİ

Bayrak, sağlıklı ürün tercih edilmesi yönünde uyarıda bulunuyor. İlkokul 1. sınıfa başlayan kardeşi için alışveriş yapan Yağmur Demirhan,

"1500 liralık alışveriş yaptık. Tahminimin biraz üzerinde oldu. Bir kalemtıraş bile 200 lira olmuş. Biraz bütçemizi aştık" diyerek kimyasaldan olabildiğince uzak ürünleri tercih etmeye çalıştıklarını ifade ediyor.