Antalya'ya gelen turistler, hizmet aldıkları otelde memnuniyet derecesine göre personele bahşiş bırakıyor. Avrupalılar arasında en çok bahşiş bırakan Almanlar olurken, Japonlar ayıpladığı için bahşiş vermiyor. Turistler arasında tedavülde olmayan para verenler de çıkıyor.

ANTALYA: TURİZMİN GÖZDE ŞEHRİ

Tüm yılların turizm verilerinde 'rekorlar yılı' olarak kabul edilen 2019 yılından sonra verilerin giderek yükselişe geçtiği kente, bu yıl 17 milyon turist gelmesi bekleniyor. Kente 9 ayda gelen turist sayısı, 11 milyonu geçti.

MEMNUNİYETİN ADI: BAHŞİŞ 

Turistler, aldıkları hizmetlere karşılık olarak, otel çalışanlarına bahşiş bırakıyor. Bavul taşıyan, odaya kadar eşlik eden, hamam, sauna, restoran ve oda hizmetlerinde yardımcı olan otel çalışanları, bahşiş beklemeden en iyi hizmeti sunmaya devam ediyor.

ALMANLAR VE BAHŞİŞ 

Otellerde bahşiş kutusu ise girişlerde yer alıyor. Bir araştırmaya göre; en çok bahşişi, Avrupalılar içinde Almanlar veriyor. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, " Almanya'dan gelen turistler, aldıkları hizmetler karşılığında mutlaka bir tip, bahşiş bırakır. Çünkü onların kültüründe bu var. Oran olarak da hesabın yüzde 10'u kadar olur. Amerikalılar tip vermez çünkü mevcut hesabın içinde olduğunu düşünürler. Ancak hiç vermeyen ve ayıp olduğunu düşünenler de var. Mesela Japonlar asla vermez. Bunu ayıp olarak kabul ederler" dedi.

BAHŞİŞTE REKOR: 25 BİN LİRA 

Kundu bölgesindeki 5 yıldızlı bir tesiste kapı karşılama ve misafirlerin valizlerini taşıyan ekibin şefi Erdal Altundağ, 12 kişilik ekibi ile misafirleri kapıdan karşılayıp gidecekleri gün de uğurladıklarını söyledi. Otelde ilk kendileriyle muhatap olması nedeniyle bahşiş konusunda bonkör davranıldığını belirten Altundağ, "Avrupa ülkelerinden Almanlar çok bahşiş veriyor. Diğer yandan Ruslar da çok bahşiş veren misafirlerimizden. Eskiden misafirlerimiz döviz, banknot verirlerdi, şimdilerde madeniye döndüler. Hatta Türk lirası veren bile var" dedi. Tip kutusunda 1 ayda 25 bin liralık bahşiş biriktiğini belirten Altundağ, ay sonunda ya da haftalık olarak bahşişlerin personel arasında kıdem durumuna göre dağıtıldığını söyledi.