Antalya’da hava sıcaklıklarının iyice düşmesiyle birlikte yağışlar da kendini göstermeye başladı. Gece boyu yağan yağmurla birlikte göle dönen yollar, hem vatandaşlara hem de araç sürücülerine zor anlar yaşattı. Araçlar göle dönmüş yolda zorlukla ilerlerken kaldırımda ilerleyen vatandaşlar ise ıslanma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

YOLLAR NEDEN HER YAĞMURDA GÖLE DÖNÜYOR?

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Antalya Şube Başkanı Funda Yörük, Antalya’da her yağmur yağdığında suların yollarda birikmesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

AK Partili vekilden ıstakoz krizine ilginç savunma! "Antalya'daki teleferik faciasını unutturmaya çalışıyorsunuz" AK Partili vekilden ıstakoz krizine ilginç savunma! "Antalya'daki teleferik faciasını unutturmaya çalışıyorsunuz"

“Planlamayla birlikte alt yapı çalışmalarını çözmek lazım. Eskiden planlamalar yapılırken dikkate alınmayan birçok küçük dereler vardı. Onların denize akması engellendi, önü kesildi. İşte biraz da bu sebepten taşkınlar oluyor. Mevcut doğal dokunun korunmasına yönelik planlama çalışmaları yapılır ve bu da alt yapı ile desteklenirse böyle bir sorun kalmaz. Planlama çalışmalarında en önemlisi bence akan, denize ulaşan su arklarının önü kapatılmamalı. Bunları yağmur suyu drenajı olarak denize akıtmak hedeflenmeli. Bu doğrultuda çalışmalar yapılmalı. Tabiki alt yapı çalışmalarıyla kanalizasyon sistemleriyle ilgili sorunlar da çözülmeli. Onlar çözüldüğü zaman böyle bir sorun da olmayacaktır.”

ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ DE SULAR ALTINDA

Yörük, Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisindeki yollarda ve yurt bahçelerinde de yağmur sonrası biriken sular hakkında görüşlerini söyleyerek,

“Üniversitede yolların ve yurtların bahçesinin göle dönmesiyle ilgili de üniversite rektörünün ilgili birime bildirmesi gerekiyor. “Böyle bir sorun yaşıyoruz ve bununla ilgili çözüm istiyoruz’ demesi lazım. Tabi, rektör böyle bir çalışma yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum. Yani öncelikle üniversite kendisi yapmalı.” dedi.