Antalya'nın Elmalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Avlan Gölü'nden bu kez kötü haber geldi. Geçtiğimiz yıl yaşanan yağışlar sonrası su tutmaya başlayan göl, 2024'de yağışların düşmesiyle birlikte tekrar yok olma tehlikesi yaşıyor. 

KURAKLIK TEKRAR BAŞ GÖSTERDİ

Antalya ve Göller Yöresi'nin en önemli sulak alanları arasında yer alan Avlan Gölü, uzun süren kuraklıktan sonra, 1990'lı yıllarda yeniden su tutmaya başladı. Doğal yaşamın yeniden canlandığı Avlan Gölü, bilinçsiz tarımsal sulama ve yağışların düşmesiyle tekrar kuraklığın pençesine düştü. 2022'de kuraklık nedeniyle suların iyice çekildiği Avlan Gölü'nde binlerce balık oksijensiz kalarak ölürken, 2023'de artan yağışlarla birlikte göl havzası tekrar su tutmaya başladı. 2024 yılında düşen yağış miktarlarıyla birlikte Avlan Gölü'nde tekrar kuraklık baş göstermeye başladı. 

"SUYUN AZALMASI KAÇINILMAZ OLDU"

Bölgede uzun yıllardır yaban hayatı ve kuş gözlemciliği yapan Ömer Harpcı, gölün son durumunu görüntüledi. Harpcı, “Adına ister küresel ısınma diyelim, ister kurak geçen bir mevsim, sonuç değişmiyor. Yağışsız geçen bir kış mevsiminin kaçınılmaz sonu adım adım yaklaşıyor. Bilinçsiz tarımsal sulama, yer altı sularının kontrolsüz kullanımı, bireysel kullanımda dikkat edilmeyen su miktarları bize zor bir yaz dönemi geçirtecek. Bundan en fazla bölgemizde bulunan Avlan Gölü etkileniyor. Sonuç olarak göl tabanında an itibarıyla su miktarı gözle görülür şekilde her geçen gün azalmakta. Yeterli su ile beslenemeyip beklenen nisan yağmurlarını da alamayınca göl tabanında suyun azalması kaçınılmaz oldu" dedi.

AVLAN GÖLÜ'NE TAHLİYE KANALI ÖNERİSİ

Avlan Gölü'nün kurtarılması için kurak dönemlerde göle su takviyesi yapılması önerisinde bulunan Harpcı, “Yapılması gerekenler arasında öncelik Karagöl tahliye düdeninden Avlan Gölü'ne yaklaşık 10-15 kilometrelik daha önce açılan tahliye kanalı boyunca uygun ebatta kapalı boru veya kapalı kanal içerisinde göle ulaşıncaya kadar su kaybının da önlenerek iletim hattıyla ulaştırılması. Yağışlı mevsim dönemi boyunca Karagöl kurutma kanalından gelen ve sanayi düdeni vasıtasıyla tahliye edilen bölgeden yeteri miktarda su takviyesi yapılmasının ilgili kurumlarımızca koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesi, su sorununu devamlı olarak ortadan kaldırabilir" diye konuştu. 

İzmir'e çamur yağdı! Araçlar çamurla kaplandı İzmir'e çamur yağdı! Araçlar çamurla kaplandı

HEM DOĞAL HAYATA HEM DE EKONOMİYE KATKI 

Avlan Gölü'nde yıl boyunca yeterli su olması hem doğal hayata hem de ekonomiye katkı sağlayacağını söyleyen Harpcı, "Bu işlemin yapılması halinde Avlan Gölü'nde yıl boyunca yeteri miktarda su olması doğal hayata faydalı olacağı gibi aynı zamanda ilçenin ve bölge halkının geçim kaynaklarında da iyileşmesi sonucu artış gerçekleşecektir. Böylelikle iklim üzerine olumlu etkileriyle tarıma, ekoturizme, ornito turizmi ile göl kenarı dinlenme tesisi kurulumu ile bölgenin hem korunmasına hem de ekonomisine çok büyük katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: DHA