Düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun genel fonksiyonlarından güzel bir cilde kavuşmaya kadar farklı faydalara sahip olan kuruyemişler, sofralarımızın baş köşesindeki yerini korumayı sürdürüyor. Kavrulmamış ya da kavrulmuş çeşitleri olan kuruyemiş, günlük beslenme düzeni içerisinde beslenme alışkanlarının şekil vermesi ile tercih edilmeyi sürdürüyor. 

Sektörün önde gelen isimleri, tercih edilebilirlik açısından ön sıralarda bulunan kuruyemiş tüketimine ilişkin verileri paylaştı. 81 ilin tartışmasız lideri ve 85 milyon vatandaşın ortak tercihi kavrulmuş siyah tuzlu çekirdek olurken, bazı iller tercihleri ile şaşırttı. İşte Türkiye'nin 81 ili ve kuruyemiş tercihleri...

Antalya Hava Durumu: 20 Mayıs Pazartesi günü ilçelerde detaylı hava durumu... Antalya Hava Durumu: 20 Mayıs Pazartesi günü ilçelerde detaylı hava durumu...

OSMANİYE MESİR MACUNUNU TERCİH ETTİ

Kuruyemiş tüketiminde en ilginç il mesir macunu tüketimi ile Osmaniye oldu. Bitlis ilk sırada kudüs hurmasını tercih ederken, Bingöl ve Gümüşhane kavrulmuş badem içi tüketmeyi tercih ediyor. Aydın ve İzmir’in tercihi antep fıstıklı sütlü çikolata olurken, Çankırı ve Bayburt’un ilk tercihi kaju oldu. Kuruyemişte Ankara’nın, Kocaeli’nin, Kayseri’nin, Kırşehir’in, Karabük’ün, Bartın’ın, Muş’un, Iğdır’ın, Ardahan’ın, Hakkari’nin ilk tercihi ise lüx karışık kuruyemiş oldu.

SİYAH TUZSUZ ÇEKİRDEK VAZGEÇİLMEZİMİZ

Türkiye genelinde kuruyemişte ikinci tercih kavrulmuş siyah tuzsuz çekirdek olurken, bazı illerin tercihi ise çok çeşitli oldu. Aydın ili ikinci tercih olarak Antep fıstıklı sarma sadrazamı tercih ederken, Bursa, Antalya, Konya, Yozgat, Eskişehir Trabzon, Tokat, Balıkesir, Sivas, karışık kuruyemiş yemeyi tercih etti. Kocaeli, Adana, Gaziantep, Kastamonu, Mersin, Van ve Ordu’nun ikinci tercihi Kaju olurken, Erzurum’un ikinci tercihi badem oldu.

EN YAYGIN TÜKETİM SİYAH TUZLU ÇEKİRDEKTE

Kavrulmuş siyah tuzlu çekirdeği tercih eden iller ise; İstanbul, Bursa, Antalya, Samsun, Adana, Konya, Erzurum, Diyarbakır, Zonguldak, Sakarya, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Bolu, Muğla, Yozgat, Gaziantep, Eskişehir, Trabzon, Tokat, Balıkesir, Sivas, Kastamonu, Mersin, Van, Çanakkale, Malatya, Hatay, Ordu, Denizli, Düzce, Afyonkarahisar, Şanlıurfa, Giresun, Amasya, Yalova, Kırıkkale, Sinop, Erzincan, Çorum, Kırklareli, Bilecik, Kütahya, Artvin, Kars, Mardin, Isparta, Edirne, Rize, Şırnak, Batman, Adıyaman, Uşak, Niğde, Karaman, Ağrı, Siirt, Burdur, Tunceli, Kilis.


 

Kaynak: Ray Haber