Antalya’da İmar planına uygun yapılaşması tamamlanan yerleşim yerlerinden Emek ile Karşıyaka mahallelerini bölen Kara Yusuf Caddesi’nin yaya yolu da, güvenli ve konforlu hale getiriliyor.

KEPEZ’DE 2 MAHALLEYE DEV YATIRIM

Antalya’da 2 mahalle dev yatırım yapılmış, kanalizasyon, yağmur suyu drenajı, doğal gaz şebeke hattı ile elektrik iletim hatlarının yer altına alınması çalışmalarından sonra yolların sıcak asfaltı ve kaldırımı yenilenmişti. Sakarya Bulvarı ile Gazi Bulvarı arasında ulaşımı sağlayan, bölgenin ana trafik yükünü taşıyan Kara Yusuf Caddesi’nin kaldırımı, altyapı kazılarının devam etmesinden dolayı yenilenememişti.  Kepez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, kazı çalışmalarının bitmesinden sonra caddenin kaldırımının yenilenmesini yatırımı programına altı. Uzunluğu 710 metre, genişliği 15 metre olan ve asfaltı geçtiğimiz aylarda yenilenen caddede, kaldırım düzenlemesi çalışması başlatıldı. 

O CADDESİ’YE KONFORLU KALDIRIM 

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yenileme çalışması kapsamında caddenin her iki yönündeki kaldırımda kırılan, hizmet veremez hale gelen kilit taşlarını iş makinesi yardımıyla söktü. Daha sonra bu taşlar, kamyonlar aracılığıyla belediyenin geri dönüşüm tesisine taşındı. Burada kırık parke taşları, altyapı çalışmalarında kullanılan malzemeye dönüştürülüyor. Bozulan taşlardan temizlenen ve ortalama genişliği 2 metre olan Kara Yusuf Caddesi’nin yaya yollarında kilit taşı ve bordür imalatının yapılmasına başlandı. 

6 BİN METREKARE KİLİT TAŞI DÖŞENDİ

Özellikle engelli bireylerin kullandığı tekerlekli sandalyelerin, pazar ve bebek arabalarının kaldırıma rahat çıkabilmesi için yaya yollarının giriş ve çıkış kısımlarına eğimli rampalar yapılıyor. Kara Yusuf Caddesi’nin yaya yolları, 6 bin metrekare kilit taşı ve 1500 metre bordür taşı çalışmasıyla güvenli ve konforlu hale getiriliyor. Kaldırım yenileme çalışması, bölgenin fiziki yaşam alanlarını güvenli hale getirirken, yağmur suyunun da planlı şekilde tahliye edilmesini sağlıyor. 

KEPEZ’DE DEV YATIRIMLAR SÜRECEK

Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Kara Yusuf Caddesi’ndeki kaldırım düzenlemesi çalışmasının bu hafta içerisinde tamamlanacağını ifade ettiler. Kepez Belediye Başkan Vekili Refik Emre Altekin de,  bu yılın yatırım planlaması kapsamında ihtiyaç olan mahallelerde kaldırım ile diğer altyapı ve üstyapı çalışmalarının devam edeceğini belirtti.  

Kaynak: KEPEZ BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ