Bayram tatili geçtiğimiz Cuma itibariyle başladı.  Milyonlarca aile tatil hazırlıklarını tamamlayarak yollara düşmeye başladı. Peki, Antalya-Konya yolunu kullanacak sürücüler için en uygun güzergah hangisi? İç bölgelerden Konya yolunu kullanarak Antalya’ya ulaşmak isteyenler için en uygun rota Seydişehir mi yoksa Beyşehir üzeri mi? Isparta yolu Konya ulaşımında ne derece avantajlı? Demirkapı Tüneli bayramda açık mı? İşte, tüm detaylar…

ANTALYA-KONYA SEHAYATİNDE SEYDİŞEHİR GÜZERGAHI 

Bayramda Antalya kent merkezinden Konya’ya gidecek olan sürücüler için en uygun rota Seydişehir ve Beyşehir üzerinden Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin kentine ulaşmak.  Bu noktada, Seydişehir üzerinden Konya’ya gitmek isteyen sürücüleri zorlu yokuşlar eşlik ederken, kat edilecek mesafe 306 kilometre. Ortalama 90 KM’lik bir hızla yapacağınız Antalya-Seydişehir-Konya seyahatinin süresi ise 4 saat 14 dakika. 

ANTALYA-KONYA ROTASINDA BEYŞEHİR YOLU

Antalya’dan Konya’ya gitmek isteyen sürücülerin bir diğer alternatifi ise Beyşehir üzerinden seyretmek. Beyşehir yolunu kullanarak Antalya üzerinden Konya’ya seyredecek araç sürücülerinin kat edeceği mesafe 268 kilometre. Antalya-Beyşehir-Konya güzergahını tercih eden şoförlerin 3 saat 18 dakika direksiyon sallama süresi bulunuyor. 

ANTALYA-KONYA SÜRÜŞLERİNDE DEMİRKAPI TÜNELİ

Antalya-Konya seyahatlerinde adından sık sık söz ettiren Demirkapı Tüneli ile ilgili “Bayramda açık mı?” sorusunun yanıtı ise ‘evet’ olarak karşımıza çıkıyor. Demirkapı Tüneli, Antalya kent merkezinden Konya istikametine Akseki yolu üzerinden seyreden sürücüler için yolu yaklaşık 30 kilometre kısaltırken, Beyşehir Yolu’ndan gidecekler için kat edilen mesafede bir değişiklik yaşanmıyor. 

MANAVGAT VE ALANYA’DAN KONYA’YA GİDECEKLER İÇİN DEMİRKAPI TÜNELİ

Bayram süresince açık olan Demirkapı Tüneli’nde Karayolları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere her hangi bir kapanma durumu söz konusu değil. Demirkapı Tüneli’nde ulaşım gidiş-dönüş yönlerinde her iki tüpte de ulaşıma açık. Antalya’nın Manavgat-Alanya ilçelerinden Konya’ya gidecek ya da iç bölgelere geçecek olan sürücüler için Demirkapı Tüneli en uygun rota durumunda.  Manavgat ve Alanya üzerinden Konya yolunu kullanmak isteyen sürücüler için Demirkapı Tüneli hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlıyor. 

ANTALYA-KONYA YOLUNDA EN UZUN GÜZERGAH ISPARTA YOLU

Antalya-Konya yolunda en uzun güzergah ise Isparta üzerinden gerçekleşen seyahatler olarak karşımıza çıkıyor. Antalya üzerinden Isparta Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde kat edilen yol, Ilgın hizasından devam ederek Konya’ya ulaşıyor. Antalya-Isparta-Konya güzergahını kullanan sürücülerin kat ettiği yol uzunluğu 375 kilometreye çıkarken, yolculuk süresi 4 buçuk saate ulaşıyor.

DEMİRKAPI TÜNELİ HAKKINDA

Demirkapı Tüneli, Antalya'yı Konya ve iç kesimlere güvenle ve konforla bağlıyor. Antalya'yı Konya'ya ve iç kesimlere bağlayan kuzey-güney aksı konumundaki Antalya-Taşağıl-Derebucak-Konya Yolu güzergahında 5 bin 68 metre uzunluğunda çift tüplü inşa edilen Demirkapı Tüneli ile birlikte Konya 3. Bölge Hududu'ndan tünele uzanan 34,2 kilometrelik yol kesimi de 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında tamamlanarak hizmete sunuldu.

Demirkapı Tüneli (2)

TikTok Keşfet Saatleri 2024: TikTok’ta Keşfete Düşmek İçin En İyi Video Paylaşım Gün ve Saatleri! TikTok Keşfet Saatleri 2024: TikTok’ta Keşfete Düşmek İçin En İyi Video Paylaşım Gün ve Saatleri!

DEMİRKAPI İLE TOROSLAR 4 DAKİKADA GEÇİLİYOR

Antalya'yı Konya'ya bağlayan kuzey-güney aksının en önemli geçiş noktasını oluşturan Demirkapı Tüneli ile Akdeniz ve İç Anadolu'yu ayıran Torosların tünel konforuyla sadece 4 dakikada geçilmesi sağlandı. Mevcut Akseki – Seydişehir – Konya aksına göre 30 kilometre daha kısa olan 276 kilometre uzunluğundaki yolun 222 kilometrelik kesimi bölünmüş yol haline getirilmiş oldu.

Demirkapı Tüneli (1)
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU