Sahte pekmez ve gerçek pekmez arasındaki fark aslında tat, koku ve kıvam olarak kendini belli eder. Fakat hiç doğal pekmez yeyemiş oaln biri ya da uzun süre pekmez yememiş olan biri bu durumu ayırt etmekte zorluk çekebilir. Geçtiğimiz günlerde özellikle Antalya ve çevresinnde merdiven altı yapılan bal ve zeytinyağı haberleri Antalya'nın gündemine oturmuştu. Bu kez de Alanya'da  Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine yaptığı incelemede Gümüşgöze Mahallesi’nde merdiven altı kuru meyve ve pekmez imalathanesini mühürledi.

Antalya'da şiddetli rüzgar! Üzerine tabela uçan kadın yaralandı Antalya'da şiddetli rüzgar! Üzerine tabela uçan kadın yaralandı

KOKMUŞ, BOZULMUŞ ÜRÜNLERİ TESPİT EDİP PEKMEZ ÜRETİMİNİ YAKALADILAR 

Alanya'da denetimlerini sıklaştıran Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine Gümüşgöze Mahallesi’ne giderek, incelemelerde bulundu. Yol kenarına dökülen, kokmuş ve bozulmuş kuru incir, kuru kayısı ile dut kurusu tespit edilerek, ürünlerin H.U.’ya ait olduğu, reçel ve pekmez yapımında kullanıldığı belirlendi. İmalathanede inceleme yapan ekipler, hijyen şartlarının sağlanmadığı, gıda kodeksine uygun olmayan ekipmanlar kullanıldığı ve üretilen ürünlerin uygun olmayan şartlarda depolandığını belirledi.

KURTLANMIŞ ÜRÜNLERDEN MERDİVEN ALTI PEKMEZ ÜRETİMİ

Denetlemeye katılan Belediye Zabıta Müdürü Naci Uzunsakal yaptığı açıklamada, "Gümüşgöze Mahallesi’ne ekiplerimizle birlikte gittiğimizde, üç kamyon dolusu çürümüş incir, kayısı ile dut kurusunu kurtlanmış ve bozulmuş halde bulduk. Ardından ruhsatsız olan ve merdiven altı üretim yapan imalathaneyi tespit ettik. Bozulmuş bol miktarda şişelenmiş ürün, günü geçmiş ürünler belirledik ve imha etmek amacıyla hepsine el koyduk. Ayrıca iş yerini de mühürledik. Şahısların internet üzerinden satış yaptıklarını tespit ettik. Bu durumu da en kısa zamanda engelleyeceğiz. İnsan sağlığıyla asla oynatmayacağız. Denetimlerimiz aralıksız devam edecek" dedi.

ÜÇ KAMYON MERDİVENALTI PEKMEZ İMHA EDİLDİ 

Zabıta ekipleri, halk sağlığını ilgilendiren üç kamyon dolusu ürünü teslim alarak, pekmezlerin imhasını gerçekleştirdi. Ayrıca söz konusu imalathanenin, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı olmadığı da tespit edilirken, 200519207 sayılı iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 6. maddesi gereğince mühürlenerek her türlü ticari faaliyetleri durduruldu.

Kaynak: İHA