Antalya’daki bir otel tarafından, Türk müşterisine 120 Euro’luk ‘Milliyet Farkı Ücreti’ fatura edilmesi üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı duruma el attı. 

UCUZ DİYE YABANCI SİTEDEN TATİL ALDI

Antalya’da tatil yapmak isteyen Türk vatandaş, yabancı ülkelerde yer alan internet siteleri üzerinden daha uygun tatil paketi alınacağını fark ederek Antalya’daki otelden tatil paketi aldı. Tatil esnasında otel tarafından kendisine 120 Euro’luk ‘Milliyet Farkı Ücreti’ çıkarıldığı belirten vatandaşa destek ise sosyal medya kullanıcılarından geldi.  

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMINA DESTEK YAĞDI

Türk vatandaş, daha ucuz olduğu için yabancı bir web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırdı. Fakat vatandaşın Türk olduğu fark edilince kendisinden 120 Euro "Milliyet farkı ücreti" tahsil edildi. Yaşananlar karşısında şok olan Türk müşterinin, sosyal medya hesabından yaptığı, “Birleşik Krallık'tan rezervasyon yaparken "milliyet farkı alınabileceği" yönünde hiçbir uyarı yapılmıyor. Buna rağmen otele gittiğinizde ek ücret talep edilmesi tüketiciyi aldatmak. Madem turist istiyorsun, dövize açsın, o zaman "Türklere pahalı" diye tabela as. Net ol” paylaşımınaysa destek yağdı. 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ

Yabancı tatil sitesi üzerinden Antalya tatili satın alan Türk müşteri ve otel arasında yaşanan duruma son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı da dahil oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Antalya’da bir otelde yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan otel rezervasyonuna yönelik olarak Bakanlığımızca otelden resmi savunması istenmiş ve yapılacak denetim için kontrolör görevlendirilmiştir. Otelde yapılacak denetim ve incelemenin ardından yasal mevzuat gereği gerekli cezai işlem uygulanacaktır” denildi. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU