Antalya’da birinci derecede arkeolojik SİT alanı ilan edilen Phaselis Antik Kenti'ne yapılması planlanan halk plajı ve çevre düzenlemesi projelerine karşı açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

MİMARLAR ODASI KONUYU YARGIYA TAŞIDI

Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Phaselis Antik Kenti’nde hayata geçirilmek istenen yapılaşma projelerine yargı ‘dur’ dedi. Yargının verdiği karar Antalya genelinde büyük sevinçle karşılandı. Konuyla ilgili Mimarlar Odası Mimarlar Odası Antalya şubesi tarafından antik kentte yer alan Alacasu (Cennet) ve Bostanlık koyunda hayata geçirilmek istenen ‘Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi’ne mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle yasal süreç başlatıldı. 

Türkiye'nin kavşak noktasındaki o kentte trafik durma noktasında! Türkiye'nin kavşak noktasındaki o kentte trafik durma noktasında!

YARGI ‘DUR’ DEDİ

Phaselis’te bulunan Alacasu (Cennet) ve Bostanlık koylarında hayata geçirilmek istenen projelerin kamu yararına ve hukuka uygun olmadığı gerekçeleri ile açılan davalarda son sözü Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi söyledi. Mahkeme, Phaselis Antik Kenti’nin geleceği belirleyecek davayla ilgili olarak, proje ve uygulama projelerine yönelik durdurma kararı verdi. Yargının verdiği karar Antalya kamuoyunda sevinçle karşılanırken, Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Davalara bakan mahkemenin bu kararları ile kazanan yine kentimiz ve halkımız olmuştur” denildi. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU