AK Parti İktidarı tarafından 2015 yılında ilk kez gündeme getirilen ‘Hızlı Tren’ projeleriyle ilgili beklenen adım atılmış değil. Aradan geçen 9 yıllık zaman diliminde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda 6 bakan emekliye ayrılırken, Antalya’yı kalkındıracak olan projeyle ilgili 2023 Seçimleri’nde verilen sözlerin de yerine getirilmediği gözlendi 

ANTALYA’YA SON 22 YILDA YAPILAN ULAŞIM YATIRIMLARI

Antalya’ya son 22 yılda 180,929 milyar TL ulaşım ve altyapı yatırımı gerçekleştirildi. Söz konusu dönemde karayollarına yapılan yatırım bedeli 127,424 milyar TL, havayollarına 44,522 milyar TL, Denizcilik ve haberleşmeye yaklaşık 4 milyar TL yatırım gerçekleşirken, demiryolu için harcanan yatırım bedeli 5,089 milyar TL’de kaldı. Söz konusu demiryolu yatırımları tramvay hatları yapım işlerinde kullanıldı. 

GÜNDEMDEKİ HIZLI TREN PROJELERİ

Antalya ile ilgili olarak 2 adet hızlı tren projesi planlanan önemli projeler arasında yer alıyor. Bu projelerdin ilki, ‘Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta/Burdur-Antalya Hızlı Demiryolu Projesi’ şeklinde karşımıza çıkıyor. Diğer proje ise ‘Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Demiryolu Projesi’ olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı veri sisteminde kayıtlı durumda. 

6 BAKAN DEĞİŞTİ

Antalya ile ilgili hızlı tren projeleri ilk kez 2015 yılında gündeme gelmiş, çalışmalara 2016’da başlanacağı ve 2020 yılında da hızlı trenin hizmete gireceği açıklanmıştı. Ancak aradan geçen 9 yıl zarfında Ulaştırma Bakanlığı’nda 6 isim değişirken, projeyle ilgili henüz somut bir adım atılmadı. Antalya hızlı tren projelerinin gündeme getirildiği ilk günden bu tarafa Ulaştırma Bakanlığı görevinden ayrılan isimlerse sırasıyla Lütfi Elvan, Feridun Bilgin, Binali Yıldırım, Ahmet Arslan, Mehmet Cahit Turhan, Adil Karaismailoğlu oldu. 

BAKAN TURHAN ‘BAŞLAYACAĞIZ’ DEMİŞTİ

2019’da Antalya’da bir dizi temasta bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Antalya'yı yakın gelecekte İzmir'e otoyolla ve hızlı trenle bağlamayı da planlıyoruz. Bununla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Onları da önümüzdeki dönemde yatırım programına alarak yapım çalışmalarına başlayacağız" ifadelerini kullandı.

KARAİSMAİLOĞLU 2023 SEÇİMLERİ ÖNCESİ GÜNDEME GETİRDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise İstanbul - Antalya hızlı tren projesini 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri öncesi katıldığı bir televizyon programında dillendirdi. Bakan Karaismailoğlu, "İstanbul'dan Antalya'ya 4 saat 45 dakikada hızlı trenle ulaşma imkanımız olacak. Bunun istanbul - Eskişehir arası zaten mevcut hattımız. Ve Eskişehir'den Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur'dan Antalya'ya ineceğiz. Bu hatlar birbiriyle entegre halde olacak" dedi.

SON ULAŞTIRMA BAKANI KONUŞMASINDA YER VERMEDİ

Geçtiğimiz Şubat ayında Antalya Şehir Hastanesi açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise ‘Hızlı Tren Projeleri’ni es geçerek Antalya’da 22 yılda ulaşım ve altyapıda 181 milyar yatırım yaptıkların, 122 kilometrelik Antalya Alanya otoyolu ihalesini de gerçekleştirdiklerini hatırlattı. 

KAYSERİ-NEVŞEHİR-AKSARAY-KONYA-ANTALYA HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ

‘Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Demiryolu Projesi’ 541 kilometre uzunluğunda olacak. Proje kapsamında Kayseri-Aksaray, Aksaray-Konya, Konya-Seydişehir, Seydişehir-Antalya etaplarında 6 istasyon kurulması planlandı. 

Mersin’de yatırımcıları altın bulmuş gibi sevindiren haber! Mersin’de yatırımcıları altın bulmuş gibi sevindiren haber!

ESKİŞEHİR-KÜTAHYA-AFYONKARAHİSAR-ISPARTA/BURDUR-ANTALYA HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ

‘Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta/Burdur-Antalya Hızlı Demiryolu Projesi’nin uzunluğu ise 500 kilometre olarak belirlendi. 200 kilometre hızla tren seferlerinin yapılacağı proje üzerinde Eskişehir-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Burdur, Gümüşgün-Isparta-Antalya ve Gümüşgün-Burdur-Bucak etapları yer aldı. Söz konusu hızlı tren projesinde 9 adet istasyon kurulması kararlaştırıldı. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU