23-24’üncü Dönem Antalya Milletvekili Dr. Sadık Badak, 200 kilometrelik Döşemealtı-Alanya bölünmüş transit yolunun hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini, Konaklı-Serik arasındaki 122 km'lik araç geçiş garantili otoyol ihalesinin incelenmesi gerektiğini söyledi. 

YETKİLİLERİ İNCELEMEYE DAVET ETTİ

Sadık Badak, Antalya’da yapılması planlanan bölünmüş yollar ve otoyollarla ilgili Cumhurbaşkanlığı Ulaştırma Politikaları Kurulunu incelemeye davet ettiğini söyledi. Dünyada örneği olmayan bu bedel ile Antalya'nın dört adet temel ulaşım ve üretim altyapısının tamamlanacağına dikkati çeken Badak, “İhtiyaç olmasına rağmen Döşemealtı-Alanya bağlantı yolları ile birlikte 200 kilometre 2x3 şeritli “Transit Bölünmüş yol” olarak YİD faiz hariç 400 milyon dolara mal olacak yatırım 10 yıldır yapılmamıştır. Proje otoyol olarak Konaklı-Serik 122 kilometre, 2x3 şeritli YİD, 100 bin/gün araç garantisi ve toplam 3.2milyar avro  bedelle 15.12.2023 tarihinde ihale edilmiştir. Güncel araç geçiş analizleri çevre yolunu kullanacak trafiğin 15 yıl içinde ancak 35 bin/gün olacağını göstermektedir Bakanlığı, projeyi neden geciktirdiğini, geçiş analizleri ve karar tercihlerinin hangi metot ile yapıldığını açıklamaya davet ediyorum" dedi. 

OTOYOL PROJESİNE ‘KARİKATÜR’ BENZETMESİ

Son 20 yılda Türkiye'de inşa edilen otoyol kilometre ortalama maliyetinin kilometre başına 8 milyon dolar olduğunu kaydeden Badak, “Konaklı-Serik maliyeti neden 26 milyon €/km olmaktadır? Karikatür gibi otoyol projesi; 20 yılda ülkemizde başarılı otoyol, bölünmüş transit yol, çift şeritli yollar yapılmıştır ancak, Konaklı-Serik 84 kilometre yol, fonksiyon, gereklilik, güzergah ve aşırı yüksek maliyet açılarından şaka gibi durmaktadır. Yapılırsa otoyolun ucu, yoğun trafiğin olduğu Serik'ten tekrar Döşemealtı'na çıkacak olan Transit Bölünmüş Yola bağlanıyor. Neden Döşemealtı' dan Konaklı'ya doğrudan ve 4'te 1 maliyetli bölünmüş 2x3 şeritli transit yol istenmiyor?” diye konuştu.

Yol Çalışması Karayolları

“TELAFİ EDİLEMEZ ZARARLAR VERECEK”

Badak açıklamalarının devamında “Geçtiği geniş koridorda doğal ve tarihi çevreye vereceği zararlar için teknik araştırmanın 2024 Haziran ayında yapılmakta olduğu bildirilmektedir, bu araştırmalar neden ihaleden önce yapılmamıştır? Bakanlık tarafından, çok sayıda akarsu ve baraj kolları havzasında yüksek tarım nitelikli, agro ve eko turizm arazilerinden geçecek olan aşırı derecede yüksek maliyetli yol neden ısrarla “otoban” olarak istenilmektedir? Maalesef başvurularımızdan bugüne kadar cevap alınamamıştır. “Antalya 2030 Ulaşım ve Ekonomi Vizyon çalışması” tamamlanmış olup, bu haliyle otoyolun bölge ekonomisine vereceği zararlar ile daha öncelikli olan yatırımlar, faizsiz ve iç kaynaktan bütçe alternatifleri ile kısa zamanda sunulacaktır. İlimizin sosyo ekonomik geleceğine telafi edilemez zararlar verecek olan otoyol geçiş analizlerinin Cumhurbaşkanlığı Ulaştırma Politikaları Kurulu tarafından incelenmesi, kıt bütçe imkanları ile bölgedeki temiz su kaynakları ve yüksek nitelikli arazilerin rasyonel kullanılması açılarından önem taşımaktadır” ifadelerine yer verdi.  
 

Kaynak: İHA