24 Mayıs Karayollarında son durum ne? Fethiye-Seydikemer-Kaş istikametine dikkat! 24 Mayıs Karayollarında son durum ne? Fethiye-Seydikemer-Kaş istikametine dikkat!

Antalya’daki Toros Dağları’nda yetişen ve fiyatı altınla yarışan o ürünün hasadı başladı. Yöre halkı için büyük gelir kapısı durumundaki nadir ürün için dağ-taş arama çalışması başladı. Dağlarda bedava olan nadir ürünün şehirlerdeki fiyatıysa 600 ile 5 bin lira arasında değişiyor. 

ALTIN DEĞERİNDEKİ KUZUGÖBEĞİ MANTARI HASADI BAŞLADI

Antalya’da bahar döneminde yoğun yağış alan Akseki'de ortaya çıkan kuzugöbeği mantarları vatandaşın gelir kapısı olmaya devam ediyor. Doğadan toplanan kuzugöbeği mantarlarının tazesi kilosu 600 liraya kadar giderken, kurutulmuşu ise bin 5 bin liraya kadar alıcı buluyor.

DAĞLARDA BEDAVA OLAN KUZUGÖBEĞİ ŞİFA KAYNAĞI

Antalya dağlarında bedava olarak toplanan kuzugöbeği mantarı şifa kaynağı durumunda. Şifa kaynağı bitkiler arasında gösterilen kuzugöbeği bağırsak ve mide hastalıklarında tedavi edici özellikte olduğu belirtiliyor. 

ALTIN DEĞERİNDEKİ MANTARIN HASADI NİSAN’DA BAŞLIYOR

Antalya’da fiyatı altınla yarışan kuzugöbeği mantarı nisan ve mayıs aylarında yağmurun ardından sedir, çam, köknar, meşe ağaçlarının dibinde yetişiyor. Nisan’da başlayan altın değerindeki kuzugöbeği hasadı yağışların devam etmesi durumunda mayıs ayında da sürüyor. 

YÖRE HALKI DAĞ-TAŞ DEMEDEN ONU ARIYOR

Akseki’de kuzugöbeği mantarı toplayan vatandaşlar oldukça zor şartlar altında hasat işlemi gerçekleştiriyor. Her yerde çıkmayan altın değerindeki ürün için dağ-taş demeden hasat gerçekleştiren yöre halkı, onca zahmete katlanarak, sabahtan akşama saatlerce ağaç diplerinde mantar arıyor. 

ALTIN DEĞERİNDEKİ KUZUGÖBEĞİNİN HASADI SAATLERCE SÜRÜYOR 

Kuzugöbeği mantarını zor şartlarda topladıklarını söyleyen Mehmet Kara, "Toros Dağları'nda nisan yağmurlarıyla birlikte kuzugöbeği mantarı çıkmaya başladı. Kuzugöbeği her yerde çıkmaz, toplamak oldukça zahmetli bir iştir. Sabahtan akşama kadar ağaçların dibini gezerek kuzugöbeği arıyoruz. Günlük ortalama bir iki kilogram kuzugöbeği mantarı topluyoruz" dedi. 


 

Kaynak: İHA