CHP Antalya Milletvekili Erdem, Antalya'nın en köklü hastanelerinden biri olan Atatürk Devlet Hastanesi'nin yıkılıp, yeniden yapılması konusundaki açıklamalara tepki gösterdi. 

“HASTALARI CEZALANDIRMIŞ OLURSUNUZ”

AK Parti iktidarının ranta dayalı sağlık politikaları sonucu ortaya çıkan Şehir Hastaneleri'ni etkin kılabilmek adına, kent merkezlerindeki hastanelerin yıkımının daha önce başka şehirlerde de gerçekleştirildiğini belirten CHP’li Erdem, "Daha önce farklı şehirlerde de gördük. Sağlık Bakanlığı’nın bir hastaneyi yıkıp yeni bir hastane yapmak gibi bir usulü yok. Bir hastanenin ortalama yapım süresi 8 yıldır. Siz 8 yıl bir hastaneyi yıkarak hizmet alacak hastaları da cezalandırmış olursunuz” dedi.  

Chp Antalya Mustafa Erdem

“RESMEN HALKI KANDIRMAK”

Erdem açıklamasının devamında, “2020'de AKP Antalya İl Başkanı çıktı açıklama yaptı. Ne dedi? “Atatürk Devlet Hastanesi yıkılıp yerine 300 yataklı, tek kişilik odalı bir otel konforunda hastane yapılacak ve bu yeni hastane 2022 sonunda hizmete açılacak” dedi, yapamadılar. Şimdi ise Antalya İl Sağlık Müdürü 500 yataklı yeni hastane yapılacağını söylüyor. “Bakanımızdan talimat aldık, çalışmalara başladık” diyor. Arkadaşlar bu açıklama Antalya halkını kandırmaktan ibarettir. Sağlık Bakanlığı'nın yatırım programında böyle bir plan bile yoktur. Bu, resmen halkı kandırmaktır" ifadelerine yer verdi.  

“İKTİDAR RANT UĞRUNA HASTANELERİ KAPATMAKTA”

Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlı Acil servis ve polikliniklerin hizmet vereceğinin iddia edildiğini belirten Erdem, "İktidar tarafından halkımızın sırtına kambur olan şehir hastanelerinin yüklenicilerine hasta garantisi verildi. İktidar da rant uğruna, hastaları müşteri sayarak hastanelerimizi bir bir kapatmaktadır. Şehir hastanelerinden zamanında randevu almak ve muayene olmak, vatandaşlarımız için neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Diğer taraftan sağlık hizmetinin kalitesi, sunumu, erişilebilirliği tartışılırken şehir hastaneleri hepimizin belleğine rant merkezleri olarak kazınmıştır" dedi.  

Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'nin yıkılmasıyla merkezdeki hastanelerin hasta yükünün artacağını dile getiren Erdem, Atatürk Devlet Hastanesi'nin yıkımına hep birlikte karşı çıkmak zorunda olduklarını vurguladı. 
 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP