ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2024-YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 81 il ve Lefkoşa'da başladı. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi önünde sınavın başlangıç saatinden 2 saat önce alanı doldurmaya başlayan adaylar ve velileri sınav öncesi hatıra fotoğrafı çektirdi, velilerin dualar eşliğinde çocuklarını uğurlaması dikkat çekti.

ANTALYA'DA NEFESLER TUTULDU! İKİNCİ OTURUM AYT SINAVI BAŞLADI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2024-YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) başladı. YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) dün yapılmasının ardından ikinci oturum AYT, saat 10.15'te başladı. 6 bin 231 bina ve 112 bin 695 salonda uygulanan sınavda 282 bin 812 kişi görev alıyor. Toplam 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu AYT'de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi'nde 40 soru, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40 soru, Matematik Testi'nde 40 soru, Fen Bilimleri Testi'nde 40 soru sorulurken, 180 dakika süre veriliyor.

ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE ANNE VE BABALAR STRES YAŞADI

Akdeniz Üniversitesi'ni erken saatlerde doldurmaya başlayan sınava girecek adaylar ve velileri duygu dolu anlar yaşarken, ailelerin evlatlarına iyi dilek temennileri, ellerini göğe açarak dua edişleri yürekleri ısıttı. Yakın akrabalarıyla çocuğunu sınav binasına getiren anne Sibel Doğan, kendisinin de kızı kadar heyecanlı olduğunu belirtti. Doğan, "Kızım 19 yaşında, sınava ikinci kez giriyor. Geçen yıl istediği puanı alamadı. Bu yıl daha fazla hazırlandı, hedefi diş hekimliği, inşallah her şey istediği gibi olur. Sınav süreci stresliydi, anne babalar da çocuklar kadar yoruldu. Ona göre uyuduk, ona göre uyandık, ona göre plan yaptık, 1 yılı öyle geçirdik" dedi.

"ÇOCUKLAR BAŞARAMADIYSA ÜZERİNE GİTMEYİN!

Eğitim fakültesi önünde oğlunu bekleyen Radiye Diri ise daha önce diğer çocuklarıyla üniversite sınavı heyecanına tanık olduğu için sakin olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Oğlum, ikinci kez sınava giriyor, geçtiğimiz yıl mezuna kalmıştı, umarım bu sene her şey daha güzel olacak. Aslında geçtiğimiz yıl hedefine ulaşmıştı ama maddi imkansızlık nedeniyle okula gönderemedik. Akdeniz Üniversitesi'nde kendi bölümü yoktu, dolayısıyla başka bölüm tercih etti. Daha sonra çok mutlu olmadığı için okulunu dondurup, bu sene tekrar denemeyi tercih etti. Uçak mühendisliği bölümü istiyordu. İnşallah bu süreç onun için daha güzel olur. Aslında velilere de şunu söylemek istiyorum. Çocuklar ilk sene başaramadıysa üzerine çok fazla gidilmesin, istediği şeyi yapsın, istediği bölümü tercih etsin."

Adaylara, okuldaki görevlilerce uyarı, bilgilendirme ve üst aramalarının yapıldığı sırada velilerin sınav binasının önünden ayrılmaması, arama noktasına kadar gitme çabası dikkat çekti. YKS sonuçları, 17 Temmuz'da açıklanacak.  

                                  

Kaynak: İHA