Mayıs ayının ilk günlerinde Antalya’da balık satışında düşüş yaşanıyor. Havaların iyice ısınmaya başladığı bugünlerde balık satıcıları tezgahları canlı tutmaya çalışıyor ama satış yok. Mayıs ayında Antalya’da en çok levrek balığının tüketildiğine dikkat çeken balık satıcıları, diğer tür balıklarda ise tüketimin azaldığını anlattı. 

MAYIS AYINDA EN ÇOK LEVREK TÜKETİLİYOR

Antalya İl Orman ve Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Mayıs ayında en lezzetli balığın levrek olduğuna dikkat çekildi. Balık satıcıları havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Antalyalıların balık tüketiminden uzaklaştığını anlattı. 

21 Mayıs altın fiyatları ne kadar oldu? Ortadoğu'daki gerilim altın fiyatlarını etkiliyor mu? 21 Mayıs altın fiyatları ne kadar oldu? Ortadoğu'daki gerilim altın fiyatlarını etkiliyor mu?

HAMSİ VE İSTARVİT TÜKETİMİ DÜŞTÜ

Balık satıcıları ekonomik açıdan en ucuz balığın şu an için hamsi ve istavrit olduğunu belirtti. Hamsinin kilogram fiyatının 100, istavrit balığının kilogram fiyatının ise 150 lira olduğuna dikkat çeken balık satıcıları, levreğin kilogram fiyatının ise 250 liradan satışa sunulduğunu söyledi.

MAYIS AYINDA HANGİ BALIK TÜRLERİ TÜKETİLİYOR

Mayıs ayında sofralara konuk olan balıklar oldukça çeşitliliğiyle öne çıkıyor. Kış balıklarına tamamen veda edildiği bu dönemde gümüş balığı, mezgit, mersin, levrek, mercan ve kaya balığı alınabiliyor. Ayrıca barbun, tekir, dil balığı, kılıç balığı, iskorpit ve pavuryadan balıklarının da satışı devam ediyor. Balıkçılar bu dönemde istavrit, hamsi ve palamut gibi kış balıkları yağını kaybettiği için kıvam ve lezzet açısından olumsuz etkilendiği için uyarıda bulundu. 

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Balıkçılar sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak isteyenler için balığın harika bir öğün alternatifi olduğunu belirtti. Balığın protein kaynağı olmasının yanı sıra B1, B3, B6, B12, A ve D vitaminleri açısından son derece zengin olarak öne çıkıyor. Ayrıca balıklar, sağlıklı ve doymuş yağ olma özelliği taşıyan Omega 3 yağ asitlerini barındırıyor. Vatandaşlar için balık tüketmek hem sağlıklı hem de son derece lezzetli bir tercih olabiliyor. 
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER