TKP Antalya İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Antalya'nın 2023 yılında maruz kaldığı 59 iş cinayeti ile Türkiye'de en çok iş cinayeti işlenen dördüncü şehir olduğu; iş cinayetinde hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu yapı sektöründe çalışan işçilerin oluşturduğu vurgulandı.

TESADÜF DEĞİL!

Antalya'da iş cinayetlerinin artarak devam ettiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz günlerde Muratpaşa'nın Güzeloba mahallesinde bir inşaatın 5. katından düşerek yaşamını yitiren 26 yaşındaki işçi kardeşimizin ardından bu sabah Finike'nin Hasyurt mahallesinde 6. kattan düşerek iş cinayetine kurban giden 19 yaşındaki işçi kardeşimizin haberini almış bulunuyoruz. Bu durum bir tesadüf değil. Antalya gibi değerli arazilere sahip bir kentte her gün yeni yerler ilgili bakanlıklar ve belediyelerin eliyle ranta açılıyor, kâr uğruna satılıyor.”

KENT BETON YIĞININA DÖNÜŞÜYOR

“Kentimiz beton yığınına dönüşürken o binaların inşaatlarında işçiler iş güvenliği alınmadan çalıştırılıyor, patronların kazançlarını arttırmak için işçilerden kıstığı her türlü önlemin bedelini işçiler canlarıyla ödüyor. Bu inşaatlarda yeterli denetimlerin yapılmadığı, iş güvenliği için gereken kontrollerin gerçekleştirilmediği ortadadır” şeklinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Verilere göre Antalya, 2023 yılında 59 iş cinayeti ile Türkiye'de en çok işçi katledilen 4. şehir. İş cinayetinde hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu ise yapı sektöründe çalışan işçiler oluşturuyor" denilen açıklamada, "Yaşanan iş cinayetlerinin sorumluları; ranta alan açanlar, gözü doymak bilmeyen patronlar ve gereken denetimleri yapmayan tüm kurumlardır. Çözüm nettir: İnşaat sektörü derhal devletleştirilmeli, özelleştirmeye kapatılmalı ve inşaat emekçilerinin çalışma hakkı ve güvenliği devlet tarafından sağlanmalıdır.”

ANTGİAD Başkanı Yavaş projelerini açıkladı ANTGİAD Başkanı Yavaş projelerini açıkladı

Muhabir: BÜLENT ÖNER