CHP’li Ümit Uysal tarafından yönetilen Antalya Muratpaşa Belediyesi borçsuz belediyeler listesinden borçlu belediyeler arasına geçiş yaptı. İlçe belediyesine ait mali tabloda bir anda yaşanan değişimin nedeniyse kamulaştırmasız el atmalar olarak gösteriliyor. 

BÜTÇE 3.1 MİLYAR TL 

Muratpaşa Belediyesi ilçe genelinde sürdürülebilir hizmetlerle vatandaşların beğenisini toplamaya devam ediyor. Hali hazırda 80-90 ay arası vadeli 37 milyon Sosyal Güvenlik Kurumu ve vergi, ayrıca 24 ay vadeli 306 milyon kredi borcu bulanan Muratpaşa Belediyesi’nin 2024 yılı gelir bütçesi 3 milyar 1 milyon 814 bin lira. Ortaya çıkan tabloya göre Muratpaşa Belediyesi Türkiye’nin en borçsuz belediyeleri arasında yer alıyor. 

BORÇSUZ BELEDİYE, BORÇLU BELEDİYE OLDU

Türkiye’nin en borçsuz belediyeleri arasında yer alan Muratpaşa Belediyesi imar planlarının neden olduğu kamulaştırmasız el atma davalarından doğan tazminatlar nedeniyle bir anda Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden biri haline geldi. Son 7 yılda kamulaştırmasız el atmalar nedeniyle açılan davalarda 206 milyon lira tazminat ödeyen belediyenin şu an için ödeyeceği tutarsa 2 milyar liraya ulaştı. Öte yandan milyarca liralık tazminat talebine ulaşan onlarca dava da henüz karara bağlanmamış durumda. 

Muratpaşa Falezler

DEVASAL BORCUN NEDENİ

Muratpaşa Belediyesi’ni ekonomik olarak çıkmaza sokan kamulaştırmasız el atma sorununun tarihiyse 40 yıl önceye kadar uzanıyor. Söz konusu borcun nedeniyse Antalya Belediyesi döneminde yapılan ve Muratpaşa Belediyesi’ne devredilen imar planlarında yüzde 35’lik Düzenleme Ortaklık Payı’na uyulmaması.

1 YIL PERSONEL MAAŞI ÖDENMESE BİLE BORÇ KAPANMIYOR

3.1 milyar TL bütçesi bulunan Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin kamulaştırma için ödeyeceği 2 milyar TL’lik borcu ödemesi pek mümkün görülmüyor. İlçe belediyesi 1 yıl boyunca personel maaşlarını ödemese dahi bütçesinden dolayı söz konusu kamulaştırma ödemelerini gerçekleştiremiyor. Muratpaşa Belediyesi’nin 2 milyar TL’lik kamulaştırmasız el atma borçlarının altından kalkabilmesinin tek yoluysa konuyla ilgili yapılacak kanuni düzenleme ve özel bütçe oluşturulması. 

KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA NEDİR?

Kamulaştırmasız el atma, idarelerin kamulaştırma işlemi yapmaksızın veya işlemlerini tamamlamaksızın özel mülkiyete tabi bir taşınmaza fiilen ve sürekli olarak bir tesis yapması ya da imar planlarında taşınmazı kamu yararına tahsis etmesi neticesinde mülkiyet hakkının kullanılmasına engel olması olarak tanımlanmakta.

Muhabir: VELİ AKOĞLU