1960 darbesi sonrası Antalya vali olarak atanan ve ardından gerçekleşen 1980 darbesiyle Kenan Evren tarafından Antalya Belediye Başkanlığı’na atanan o paşanın kurduğu mahallede dikkat çeken hareketlilik yaşandı. 

O MAHALLEDE DİKKAT ÇEKEN HAREKETLİLİK

Tuğgeneral Nuri Teoman Paşa 1960 darbesi sonrası Antalya’ya vali olarak atandı. 1980’de Kenan Evren tarafından Antalya Belediye Başkanı olarak atanan Teoman Paşa, kenti geliştirmek için yaptığı çalışmalar kapsamında bugün Kepez sınırları içerisinde bulunan alan kendi ismiyle bilinen ‘Teomanpaşa Mahallesi’ni kurdu. Bir dönem ormanlık ve çalılık olan bölge, çöplük olarak kullanılsa da günümüzde Antalya’nın önemli mahalleleri arasında yer alıyor. 

ASAT TEOMANPAŞA’DA KANALİZASYON HATLARINI TEMİZLİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü kentin alt yapı sorunlarını en aza indirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ekipler Kepez İlçesi’nde darbeci paşanın kurduğu Teomanpaşa Mahallesi’nde kanalizasyon hatlarında temizlik çalışması gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü kent genelinde periyodik olarak yürüttüğü ana kanalizasyon hattı temizlik çalışmalarına devam ediyor. Yapılan çalışma ile kanalizasyon hatlarının daha sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanarak, vatandaşların hatlardaki tıkanıklık nedeniyle bir mağduriyet yaşamasının önüne geçiliyor. 

20 MAHALLEDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI 

ASAT Kanalizasyon Bakım Onarım İşletme Şube Müdürü Vekili Osman Demir çevre ve insan sağlığı için alt yapı temizliğinin önemli olduğunu söyleyerek, ‘Ekiplerin 20 mahallede 350 km'lik hat çerçevesinde, 200 ve 300 mm çaplı borular için temizleme çalışmaları aralıksız sürüyor. ASAT ekiplerinin bu çalışması periyodik olarak yapılan önleyici bakım amaçlıdır. Kanalizasyondan kaynaklı evlerde oluşabilecek kötü koku ve kış aylarında yağmurun ardından kanalizasyon hatlarında yaşanabilecek olası tıkanıklık ve taşmaları önleme minimuma indirme amaçlıdır. Kanalizasyon hatlarında tıkanıklık durumu meydana geldiğinde kanal içi görüntüleme teknolojisini kullanarak tıkanıklığın nedenini anlıyoruz, ardından kombine kanal temizleme aracı sayesinde tıkanıklığı açıyoruz ve atık suyun tahliyesini kolaylaştırıyoruz’ diye konuştu.  

ATILAN ATIKLAR ŞEBEKEYE ZARAR VERİYOR 

Temizlik malzemesi olarak kullanılan ıslak mendil, bebek ıslak mendilleri ve temizlik bezi gibi ürünlerin kanalizasyon hattına atılmaması yönünde uyarılarda bulunan Osman Demir, ‘Özellikle tuvalete ve klozete atılan ıslak mendiller kanalizasyonun iç yüzeylerine yapışıyor, şebeke içerisinde birikerek büyük hatlarda tıkanıklığa sebep olarak ciddi zararlar veriyor. Bunlar kanalizasyon hattını tıkamakta ve hatların düzgün çalışmaması, logar ve düşük kattaki evlerden atık suyun taşmasına sebep olmaktadır. Vatandaşlarımızın bu konuda hassas olmalarını bekliyoruz’ ifadelerini kullandı. 

Teomanpaşa Mahalle Muhtarı Hüseyin Demir’de ASAT’ın gerçekleştirdiği çalışmadan dolayı memnun olduklarını ifade ederek Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Kaynak: BÜLTEN