Uyguladıkları yol ve yöntemlere her geçen gün bir yenisini ekleyen dolandırıcılar, vatandaşın güvenini sağlamak adına "hukuk bürolorı" imajını kullanarak insanları mağdur etmeyi sürdürüyor. Vatandaşlara SMS aracılığı ile ulaşan dolandırıcılar, kişilerin isim ve soy isimlerinin yer aldığı 'asılsız' bilgilendirmelerle kişilerin  korku duygusunu tetikleyip para koparmayı sürdürüyor.

"PARA YATIRMAZSANIZ HAPSE GİRERSİNİZ"

Gönderdikleri SMS'lerde şahıs ismi ve dosya ismi kullanan dolandırıcılar, hukuk bürosu numarası adı altında oluşturdukları sahte numara ile kişilere belirli bir tarihe kadar toplu para yatırmaları gerektiğini söylüyor. Talep edilen paranın yatırılmaması halinde vatandaşların hapis cezası ile karşı karşıya kalacağını iddia eden dolandırıcılar, çoğunlukla emekliler, yaşlılar ve okuma yazma bilmeyen kişileri ağına düşürmeye çalışıyor.

ARAYAN NUMARALARI MUTLAKA SORGULAYIN

Vatandaşların mağdur olmamak adına kendileri ile iletişime geçen numaraları ayrıntılı şekilde sorgulayıp hareket etmesi gerekiyor. İnternet üzerinden spam numaraların yaygın olarak ifşa edildiği sitelerden iletişime geçilen numara ya da numaralar için sorgulama yapılması halinde, herhangi bir para kaybı yaşanmaksızın hangi kişi ya da kişilerin dolandırıcı olduğu rahatlıkla tespit edilebiliyor. 

Eski belediye başkan yardımcısından acı haber! Eski belediye başkan yardımcısından acı haber!

İSMİ KULLANILAN AVUKATI MUTLAKA BİLGİLENDİRİN

Tespit edilen numaraların sahipleri hakkında suç duyurusunda da bulunması gerekebiliyor. Vatandaşlarla iletişime geçilen dolandırıcıların güven kazanmak için kullandıkları "gerçek" avukat ismi ve soyismi hangi kişiye aitse, ilgili avukatın bilgilendirilmesi de gerçek hukuk temsilcilerinin mağdur olmaması için büyük önem arz ediyor.


 

Muhabir: DUYGU TEKİN