Antalya’da FETÖ soruşturması kapsamında el konulan o şirket TMSF tarafından satışa çıkarıldı. İhale 2 milyar TL’den başlayacak. 

FETÖ DARBE GİRİŞİM SONRASI TMSF EL KOYDU

15 Temmuz 2016’daki FETÖ darbe girişimi sonrası merkezi Kayseri’de yer alan Boydak Holding’e ait olan ve Antalya Akseki’de bulunan Gün Güneş Enerjisi’ne ait güneş enerji santraline (GES) TMSF tarafından el konulmuştu. TMSF tarafından el konulan Boydak Holding’in yöneticilerinin bir kısmı tutuklanarak cezaevine gönderilirken, bazıları da yurt dışına çıkmış, sonraki süreçte TMSF tarafından holdingin adı Erciyes Anadolu Holding olarak değiştirilmişti. İçerisinde milyar liralara ulaşan şirketler bulunduran Erciyes Anadolu Holding TMSF’ye geçtiği tarihten bu tarafa kayyumlar tarafından yönetiliyor.  

ANTALYA’DAKİ O ŞİRKET SATIŞA SUNULDU

Antalya Akseki Büyükalan’da GES alanında faaliyetlerini sürdüren ve yönetimi 2016 yılında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kayyuma devredilen Gün Güneş Enerjisi Şirketinin mülkiyeti de Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu müsadere kararının Yargıtay tarafından da onanmasıyla hazineye geçmişti. Türkiye’nin en büyük GES’leri arasında yer alan Antalya’nın Akseki ilçesindeki güneş enerji santrali bulunan ve 88,54 MWm toplam kurulu güce sahip Gün Güneş Enerjisi’nin muhammen bedeli 2 milyar TL oldu. 

İHALE BAŞVURULARI BAŞLADI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), yenilenebilir enerji ve e-mobilite alanlarında güçlü yatırımlarıyla dikkat çeken Gün Güneş Enerjisi Elektrik Üretim San. Ve Tic. AŞ’nin hazine mülkiyetinde bulunan yüzde 100 oranındaki paylarını kapalı teklif isteme ve açık artırma yöntemlerinin birlikte uygulanması suretiyle açık ihale usulü ile şartnamede belirtilen kayıt ve şartlarla satışa sundu. Yatırımcılar satış ilanında belirtilen koşulları sağladıkları takdirde, ‘TMSF İştirakler ve Gayrimenkuller Daire Başkanlığı, Büyükdere Cad. No: 143 Esentepe 34394 Şişli/İstanbul’ adresinden ihale şartnamesini alarak belirlenen tarihlerde ilgili santralleri gezebilecek ve şirketlere ilişkin detaylı bilgilere elektronik ortamda sunulacak olan bilgi odasından erişim sağlayabilecek.

İhale şartnamesi kapsamında hazırlanan kapalı teklif zarflarının, bildirilen son başvuru tarihine kadar ‘TMSF İştirakler ve Gayrimenkuller Daire Başkanlığı, BüyükdereCad. No: 143 Esentepe34394 Şişli/İstanbul’ adresine elden teslim edilmesi gerekiyor. 

Muhabir: VELİ AKOĞLU