Antalya’da Gidengelmez Dağlar’ında yaşayan yaban keçileri otlamak için köylere indi. Nesli tükenme tehlikesi altında olan yaban keçileri bir zamanalar Avrupalı turistlerin avlamak için helikopter ile geldiği bir türdü. Son yayınlanan kararla birlikte avlanması yasaklanan ve ceza 1.2 milyon TL olan yaban keçileri Antalya’da Gidengelmez Dağları’nda insanlarla beraber iç içe yaşıyor. 

AVLANMALARI YASAK 

Değirmenlik Mahallesi Gidengelmez Dağları'ndaki yaban keçileri mahalleye indi. Yaban Hayatını Koruma Sahasındaki Gidengelmez Dağları'nda kaçak avlanmaya izin verilmemesi, koruma altındaki bölgede ateşli silahlarla atış yapılmasının önüne geçilmesiyle kendilerini güvende hisseden yaban keçileri, dağın yüksek kesimlerinin karla kaplanması nedeniyle Gidengelmez Dağları'nın eteklerinde bulunan Değirmenlik köyünün arazilerine kadar gelerek otlanıyorlar. Bir zamanlar turistlerin gözde avlarından olan yaban keçilerini artık avlamanın ceza 1.2 milyon TL. Genellikle sabah saatlerinde köye inerek otlayan yaban keçileri, hava kararmadan yeniden yaşam alanlarına dönüyor. Avlanması, evcilleştirilmesi yasak olan yaban keçileri insanlarla adeta iç içe yaşıyor. Değirmenlik Mahallesi'nin sakinlerinden zarar gelmeyeceğini bilen avlanılması ve evcilleştirilmesi yasak olan dağ keçileri, yıllardır sürdürdükleri gelenekleri bu yılda bozmadı. 

“BAHÇELERE KADAR İNİYORLAR”

Değirmenlik Mahallesi'nde yaşayan inşaat ustası Ramazan Arslan, Gidengelmez Dağları'ndaki yaban keçilerinin tüm mahalle halkı ile birlikte koruduklarını söyledi. Yaban keçilerinin korunması ve sayılarının artması için tüm mahalleli olarak çaba sarf ettiklerini dile getiren Arslan, yaban keçilerinin kendilerini güvende hissettiğini ve mahalle yakınlarına, hatta bahçelere kadar gelerek otladıklarını belirtti. Arslan, “Bölgemizde avlanmak yasak. Avlanma yasak olduğu için dağ keçileri yıllardır kendilerini güvende hissediyor ve yavruları ile birlikte sürüler halinde mahallenin arazilerine, hatta bahçelerine kadar iniyor" diye konuştu. 

Antalya Düden Çayı’ndaki balık ölümleri! Nedeni günler sonra ortaya çıktı Antalya Düden Çayı’ndaki balık ölümleri! Nedeni günler sonra ortaya çıktı

İNSANLARLA İÇ İÇE YAŞIYORLAR

Bölge insanının kendilerini koruduklarını bildikleri için hayvanların kendini güvende hissettiğini ve köyün kenarlarında yayıldıklarını söyleyen Arslan "İnsanlarla iç içe yaşıyorlar. Köy halkı bu hayvanları çok seviyor. Hayvanlar çok rahat bir şekilde köyümüzün içine kadar evlerimizin önüne kadar geliyorlar. Yaban keçisinin yıl boyunca her türlü avlanmasının yasaktır. Buraya kaçak avcı giremez. Halkımız dışardan gelen yabancıları hemen tanır. Kaçak avcıyı gördüğü anda av koruma ekiplerine köylüler tarafından hemen haber veriliyor” şeklinde konuştu. 

CEZASI 1.2 MİLYON TL

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün (DKMP) avlanması yasak olan yabani hayvanların 2023-2024 av döneminde avlanmaları halindeki tazminat bedelleri belli oldu. Yaban keçileri gibi avlanması yasak türlere zarar verenler hakkında 1 milyon 200 bin TL'yi bulan tazminat dışında, idari para ve hapis cezası da bulunuyor.


                                  
 

Kaynak: İHA