Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Antalya’nın Meydankavağı Mahallesi'nde bulunan Melahat Faraçlar İlkokulu ve Melahat Faraçlar Ortaokulu olarak ikili eğitime devam ettiğine dair iddiasını TBMM gündemine taşıdı.  

BİR VALİ BİR BAKAN DEĞİŞTİ...  

2021 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Antalya'nın ilçelerine yapılacak okulların 'müjdesini' vermişti. İlçe ilçe sayı veren Bakan Özer, “Kepez'e 4, Manavgat'a 3, Muratpaşa'ya 1, Konyaaltı'na 1, Kumluca'ya 1, Serik'e 1, Alanya'ya 1 olmak üzere 12 tane ilkokul yapılmasına karar verdik. Bu ilkokullarımızda hem anaokulu olacak hem de özel eğitim anaokulu olacak" ifadelerini kullanmıştı. Yine Antalya'da bir önceki dönem görev yapan Vali Ersin Yazıcı da, dönemin Milli Eğitim Müdürü Mahmut Özer'in müjdesini duyurmuş Antalya'nın buna ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı. Yazıcı, bu yatırımlarla birlikte Antalya'da ikili eğitimi sonlandıracaklarını şu ifadelerle dile getirmişti:

"İnşallah Antalya’mızda ikili eğitimi büyük oranda bitirmiş olacağız. Antalya’nın eğitimdeki özellikle bina ihtiyaçları noktasında büyük bir sorun çözülmüş oldu. Bundan sonra geri kalan sorunlar da inşallah zaman içerisinde çözülecek. Millî Eğitim Bakanımızı daha sık bir şekilde Antalya’mıza bekliyoruz Şehrimiz adına Sayın Bakanımıza şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyorum.” 

CHP'Lİ ARI ANTALYA'DAKİ İKİLİ EĞİTİMİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

İkili eğitim sorunu konuşulmaya, öğrenci ve aileleri mağdur etmeye dursun, 1 bakan ve 1 valinin değiştiği bu süreçte sorun hala devam etmekte. Konuyla ilgili olarak Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Antalya’nın Meydankavağı Mahallesi'nde bulunan Melahat Faraçlar İlkokulu ve Melahat Faraçlar Ortaokulu olarak ikili eğitime devam ettiğine dair iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Arı Melahat Faraçlar Ortaokulu’nun yaklaşık 840 öğrencisi, İlkokulu’nun ise 900 öğrencisi bulunduğu kaydetti. Arı yaptığı açıklamada, ortaokul öğrencilerinin  07.50’de derse başladığını ve öğlen 13:40’a derslerinin sürdüğünü ifade etti. Arı, "Sonrasında ise ikili eğitim gereği İlkokul ’da ders saati 13:40’ta başlamakta ve ders akşam karanlığında 18:40’da bitiyor. Antalya’mızda bu şekilde eğitim ve öğretim yapmakta olan iki, üç okul daha bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

İKİLİ EĞİTİM HEM ÖĞRENCİLERİ HEM DE ÖĞRETMENLERİ TÜKETİYOR

Av. Cavit Arı açıklamasında ikili eğitim ve öğretimin normal sürdürülen eğitim ve öğretime göre birçok olumsuz yönü beraberinde getirdiğini vurguladı. Arı, ikili eğitim ve öğretim yapan okullarda öğrencilerin sabah kahvaltı yapamaması ve teneffüs sürelerinin kısa olması nedeniyle sağlıklı beslenememesi, öğrencinin okulda az kalması, eğitimin sıkıştırılmış olması, derslere karşı motivasyonun düşük olması gibi birçok sorun doğabileceğini kaydetti.  Öğretmenlerin teneffüs sürelerinin kısa olması nedeniyle verimliliklerinin düştüğünü ayrıca İkili öğretim yöneticilerin fazla çalışma süreleri ve okulun kalabalık olmasından dolayı tükenmişlik yaşadıklarını ifade etti.  Arı, "İkili öğretim yapan okulların çok erken açılması ve çok geç kapanması nedeniyle öğrenciler ve öğretmenler hem sağlık hem de güvenlik açısından bu süreçten olumsuz etkilenmektedirler" dedi. 

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM İKİLİ EĞİTİMDEN TEKLİ EĞİTİME GEÇİLMESİ ŞARTTIR"

Av. Cavit Arı şunları söyledi

“Bu sorunun acil çözüme kavuşturulması ve önümüzde ki 2024-2025 eğitim öğretim döneminde ikili eğitimden tekli eğitime geçilmesi gerektiği çok açıktır. Sorunun çözümü için bölgede yeni bir okulun yapılması şarttır.  Ancak yeni okulun yapımı sürecinin uzun süreceği dikkate alındığında en hızlı çözümün okul yakınında bulunan ve daha önce özel okul olması ve fiziki koşullarının da gayet iyi olması sebebiyle, 250 öğrencisi ile 30 derslikte eğitime devam eden Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kullanılmasıdır. Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin çoğu sınıfların boş ve binanın eğitime uygun olması sebebiyle Melahat Faraçlar İlkokul veya ortaokul kısmı buraya kaydırılarak tam zamanlı eğitime geçilmesi mümkündür. Böylece hem Melahat Faraçlar İlkokulu ve ortaokulu ikili öğretimden ve bunun yaratmış olduğu sorunlardan kurtulabilir, hem de mevcut Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Anadolu İmam Hatip Lisesi binası daha fonksiyonel bir şekilde kullanılmış olur. Sonuç olarak ise taşınılacak okul çocuklarımıza, gençlerimize ve öğretmenlerimize rahat bir nefes aldırmış olacaktır”

Av. Cavit Arı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e vermiş olduğu önergesiyle sorularını ve talebini iletti.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ