Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı, hayvanların sıcak havalardan etkilenmemeleri için çeşitli önlemler alıyor. Buzlu meyve kokteylleri, fıskiyeler, havuzlar, yaz diyeti, gölgelik alanlar ve çamur havuzları sayesinde hayvanlar hem serinliyor hem de sağlıklı kalıyor.

DOĞAL YAŞAM PARKI'NDA SICAKTAN KORUNMANIN EN KEYİFLİ YOLLARI! 

Doğal Yaşam Parkı'ndaki görevliler, sıcaktan bunalan hayvanları özel olarak hazırlanmış buz kalıpları içinde meyve ve sebze kokteylleri ile besliyor. Bozayı, lemur ve maymunların karpuz, portakal, kiraz, muz, elma gibi meyvelerden oluşan buzlu kokteyllerini yediği anlar ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Sıcak havalarda hayvanların kafeslerine fıskiye sistemi kuruluyor, havuzlar yenileniyor ve bakımları yapılıyor. Bu sayede hayvanlar hem serinliyor hem de eğleniyor.

FISKİYE SİSTEMİYLE SERİNLİYORLAR 

Örneğin, bozayı ailesi havuza girerek, kuşlar ise kafeslerindeki fıskiye sistemiyle serinliyor. Sıcak havalarda hayvanların sağlığını korumak için "yaz diyeti" uygulanıyor. Bu diyette kalorisi düşük daha çok sulu meyve ve sebzeler kullanılıyor. Hayvanlar hem serinliyor hem de sağlıklı besleniyor. Bazı hayvanlar sıcaktan daha fazla etkilenmesin diye özel önlemler alınıyor. Örneğin, lamaya sıcaklardan etkilenmemesi için yazlık tıraş yapıldı. Bazı türdeki hayvanların alışkanlıklarına göre çamur havuzları ile serinletme işlemi yapılıyor. Hayvanların kafeslerinde gölgelik alanlar oluşturularak güneşten korunmaları sağlanıyor.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi-Bülten