16-16 Haziran tarihleri arasında kutlanılacak olan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık telaşı devam ediyor. Küçükbaş kurbanlıkların büyükbaş kurbanlıklara oranla daha çok ilgi gördüğü Antalya’da küçükbaş kurbanlık fiyatları 10 ile 20 bin lira arasında değişiyor. 

KÜÇÜKBAŞ KURBANLIKLAR 10-20 BİN TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Antalya’da kurbanlık telaşı devam ediyor. Antalyalılar bütçelerine uygun kurbanlık arayışı içerisinde girerken, şehirde büyükbaş kurbanlığın karşısında küçükbaş kurbanlığa olan ilginin daha yoğun olduğu ifade edildi. Kepez ilçesinde kurbanlık satışı yapan besiciler talebin en çok küçükbaş kurbanlıktan yana olduğunu dikkat çekti. Küçükbaş kurbanlıklarda fiyat aralığının ise 10 ile 20 bin lira arasında değiştiği ifade ediliyor. 

KURBANLIK SATIŞINA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satış fiyatları merak konusu olurken Antalya bölgesinde uygulanacak olan 2024 yılı küçükbaş kurbanlık satış fiyatları daha önceden belli olmuştu. Antalya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan açıklamada, “Birlik üyesi yetiştiricilerimizin üretim ve maliyetleri göz önünde bulundurularak, satışı yapılacak kurbanlık küçükbaş hayvanlarına ilişkin tavsiye edilen canlı baskül kantar satış fiyatları sunulmuştur” denildi. Buna göre çebiç/teke cinsi ile toklu/koç cinsi küçükbaş kurbanlıkların kilogram satış fiyatı 330-350 lira, koyun/keçi cinsi küçükbaş kurbanlıkların kilogram satış fiyatı ise 260-280 lira olarak açıklandı.

ZİNCİR AVM’LERDE SATIŞ DEVAM EDİYOR

  • CARREFOURSA

CarrefourSA, yaklaşık 12-16 kilogramlık sakatat dahil "Karaman Kurban Paketi"ni 11 bin 950 liradan satıyor. "Kıvırcık Kurban Paketi" ise 16-20 kilogram aralığında ve 13 bin 950 liradan satışa sunuldu. Büyükbaş kurbanlıkta ise 20-24 kilogram aralığında bir hissenin fiyatı sakatat dahil 17 bin 950 lira olarak belirlendi. Büyükbaş kurbanlık etlerini bayramın 4. günü teslim almak isteyen müşterilere ise özel indirim uygulanıyor. Bayramın son günü yapılacak teslimat için hisse fiyatı 16 bin 500 lira olarak tespit edildi. Hazırlanan etleri marketlerden teslim edecek olan CarrefourSA, belirlenen illerde internete özel olarak müşterilerin adreslerine ücretsiz teslim seçeneği de sunuyor. Firma, anlaşmalı bankaya ait kredi kartına vade farksız 6 aya kadar taksit imkanı da sağlıyor.

  • MİGROS

Migros, en az 12-16 kilogramlık Karaman küçükbaş kurbanlığı 11 bin 950 liradan, 16-20 kilogramlık küçükbaş kıvırcık kurbanlığı ise 14 bin 800 liradan alıcıyla buluşturuyor. Firma, büyükbaş kurbanlıkta ise 23-27 kilogramlık hissenin fiyatını 19 bin 950 lira olarak belirledi. Söz konusu seçenekler sakatat içermiyor. Migros, Money Bonus kredi kartı sahiplerine 1000 lira indirim, anlaşmalı bankaların kredi kartlarına 2-4 ay taksit imkanı sağlıyor. Adrese ücretsiz teslim yapacak Migros, mağazadan alım seçeneğinin yanı sıra hayır kurumlarına bağış olanağı da tanıyor, bağış yapılacak kurbanlık fiyatlarında da indirim uyguluyor.

  • A101 

A101 de kurbanlık satışında farklı bankaların kartlarına peşin fiyatına 3 taksit yapıyor. Market, 16-19 kilogramlık Karaman koçunu 13 bin 750 liradan, büyükbaş kurbanlıkta 23-26 kilogram olan bir hisseyi 16 bin 950 liradan satıyor. Firma, müşterilerine bağış seçeneği de sunuyor. Çağdaş marketler zinciri de Ankara içinde 17 kilogramlık küçükbaş kurbanlıkları 9 bin 750 liradan satışa çıkardı. Firma, kurbanlık kolisinin adrese teslimat bedelini ise bin lira olarak belirledi.
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER