Birkaç ay öncesine kadar Antalya’da pahalı olmasından dolayı tüketimi düşen yumurtada yüz güldüren fiyat indirimi Mayıs ayı ile birlikte geldi. 30’lu yumurtanın kolisi 150 TL’ye satılırken, Antalya’da semt pazarlarında yumurtanın kolisi 75 TL’den satışa sunuluyor. 

FİYATLAR DÜŞTÜ TÜKETİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Kış aylarına göre kahvaltı alışkanlığının değişerek yumurta tüketiminin azalması ve tavuk sürülerinin gençleştirilmesinden kaynaklı fiyatlarda düşüş yaşandığı ifade ediliyor. Kış aylarında 30'lu kolinin fiyatı marketlerde 120-150 liraya kadar satılan yumurta fiyatları, Mayıs ayı başından itibaren gerilemeye başladı. 

SEMT PAZARLARINDA 30’LU YUMURTANIN KOLİSİ 75 TL

Antalya’da 30'luk kolinin fiyatı marketlerde şu anda 90-110 lira arasında değişiyor. Semt pazarlarında ise fiyat 75 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Hızla artacağı öngörülen yumurtadaki fiyat düşüşünün nedeninin mevsimsel üretim artışı ve dış pazardan gelen talebin azalmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Antalya'da kira ücretleri! Konutlardaki yüzde 25 sınırı kalkıyor mu? Antalya'da kira ücretleri! Konutlardaki yüzde 25 sınırı kalkıyor mu?

FİYAT DÜŞÜŞÜ DEVAM EDECEK Mİ?

Antalya’da uzmanlara göre, yumurta fiyatlarındaki düşüşün 3 nedeni var. Ancak bunlardan en önemlisi üretimin tüketimden daha fazla olması olarak gösteriliyor. Yumurta fiyatlarının artışı ile üretime geçenlerin sayısı arttı. 

Yumurta Fiyatları Düşüyor

Muhabir: BÜLENT ÖNER