Antalya'da bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte polen alerjisi olan kişilerin çilesi başladı.Bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi sonucu ortaya çıkan ve insan hayatını olumsuz etkileyen polen alerjisinden korunmak için izlenmesi gereken detayları Antalya Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Gözeten anlattı. 

POLEN ALERJİNİZ VARSA DİKKAT!

Bahar mevsimin gelmesiyle birlikte artan polenler, vücutta alerjik reaksiyonlara sebep oluyor. Bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi sonucu ortaya çıkan ve insan hayatını olumsuz etkileyen alerjenlerden korunmak ise mümkün… Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Gözeten,  gözlerde yaşarma, nezle, solunum yollarında astım ve ciltte kaşıntılar şeklinde görülen alerjik reaksiyonlara karşı korunma yöntemlerini anlattı. Polenlere karşı alerjik reaksiyon gösteren kişilerin alması gereken önlemleri sıralayan Uzm.Dr. Gözeten, “Gözle ilgili şikayetleri olanlar, polen miktarının yoğun olduğu dönemlerde güneş gözlüğü veya şapka takabilirler. Burun ve solunum yolları şikâyeti olanlar ise maske kullanabilirler. Polenler genellikle sabah saatlerinde, kuru ve rüzgârlı havalarda yoğunlaşır, bu yüzden mümkün olduğunca bu saatlerde dışarı çıkmamak ve çim biçilen yerlerden uzak durmak önemlidir“ dedi. 

POLEN MİKTARININ YOĞUN OLDUĞU SAATLERDE DIŞARI ÇIKMAYIN!

Bağışıklığı sistemini düşüren polenlere karşı öneride bulunan Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Gözeten, “Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenmek ve bol sıvı tüketmek önemlidir. Özellikle ciddi astım ataklarına yol açabilen alerjik reaksiyonları olan kişiler, polen miktarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalıdır. Evlerin havalandırılması da bu saatlere dikkat edilerek yapılmalıdır. Ciltle ilgili şikayetleri olan kişiler, uzun kollu kıyafetlerle korunmaya çalışabilirler.” diye konuştu.

Zehir gibi şifa! Arı zehri her derde deva Zehir gibi şifa! Arı zehri her derde deva

Kaynak: Kepez Belediyesi / Bülten