Nüfus büyüklüğü bakımından Türkiye'nin 5’inci büyük kenti olan Antalya’nın nüfusu gün geçtikçe artıyor. Antalya’ya sadece yurt içinden değil yurt dışından da yerleşen binlerce kişi var. Valiliğin son açıkladığı rakamlara göre kentin nüfusu 2 milyon 364 bin 396. Son dönemlerde Rus turist sayısında yaşanan düşüş, yerleşik yabancı sayısına etki etmedi. Kentte en fazla oturma iznine sahip yabancılar listesinde Rus vatandaşları hala ilk sırayı kapatmış durumda. Antalya Valisi Hulusi Şahin kentte oturum izni almış yabancıların sayısını açıkladı. Gelin birlikte göz atalım... 

VALİ ŞAHİN KENTTEKİ AŞAYİŞ VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Vali Hulusi Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Binbaşı Tolga Coşkun ile birlikte nisan ayı asayiş değerlendirme toplantısı yaptı. Valilik binasında yapılan açıklamada Vali Şahin, nisan ayı içerisinde 8 bin 93 asayiş olayı meydana geldiğini söyledi. Şahin, “Bu olaylarda yüzde 98 aydınlanma başarısı vardır. Bu olayların 3 bin 773'ü kişilere 1428'i ise mal varlığına karşı işlenmiştir. 4 bin 468 aranan şahıs yakalanmış ve 691'i tutuklanmıştır" dedi.

VALİ ŞAHİN OPERASYONLARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Yapılan uygulamalarda silah, tabanca, çalıntı motosiklet ve otomobillerin de ele geçirildiğini belirten Vali Şahin, “İl genelinde 5 bin 339 uygulama bin 248'i şok uygulama yapılmıştır. İl genelinde toplam 1 milyon 703 bin 90 kişi, 914 bin 326 araç sorgulanmıştır" diye konuştu. Organize suçlarla ilgili de açıklama yapan Vali Şahin, “Organize suçlardan 13, kaçakçılık suçlarından 56, mali suçlardan 50, Aklama Suçları ve Suç Gelirleri ile ilgili 3 olmak üzere toplam 122 operasyon gerçekleştirilmiştir. 214 şüpheli şahsa işlem yapılmış, 15 şahıs tutuklanmış, 27 şahıs hakkında adli kontrol kararı verilmiştir" dedi. Operasyonlarda 3 bin litre etil alkol, elektronik sigara ve likitlerinin yanı sıra kaçak tütünlerin de ele geçirildiği bilgisini veren Antalya Valisi Hulusi Şahin, “355 milyon TL suç geliri para ele geçirildi. Uyuşturucuyla mücadeleye yönelik 823 operasyon gerçekleştirilmiş, 880 şüpheli şahsa işlem yapılmış ve 53 şahıs tutuklanmıştır" dedi.

Elazığ'da hava almak için balkona çıkan kadın hayata veda etti Elazığ'da hava almak için balkona çıkan kadın hayata veda etti

OTURMA İZNİNDE İLK SIRA HALA RUSLARIN! 

Vali Şahin, kentte oturma izni alan yabancıların güncel sayısını da açıkladı. Rusların ilk sırada olduğunu belirten Vali Şahin, “Toplamda 384 Suriye uyruklu şahsa ikametine kayıtlı olduğu illere dönmeleri amacıyla tebligat yapılmış, kayıtsız 73 Suriye uyruklu şahıs geçici barınma merkezlerine sevk edilmiş, 67 farklı uyrukta yabancı uyruklu şahıs ise sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilmiştir. İlimiz genelinde toplamda 100 bin 692 yabancı uyruklu şahıs oturma izinli olarak ikamet etmektedir. 29 bin 798'i Rus, 16 bin 516'sı Kazakistan ve 13 bin 687'si Ukrayna uyrukludur" dedi. Vali Şahin, turizm sezonunun başladığını, uygulamaların giderek sıklaşacağını söyledi. Kentin özellikle yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerle ilgili çalışma yaptıklarını da kaydeden Vali Şahin, “Lara, Konyaaltı, Kaleiçi gibi bölgelerde ekiplerimiz 7 gün 24 saat boyunca görev alıp uygulama yapacak" diye konuştu.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ