Antalya’da yaz aylarının gelmesi ile birlikte özellikle turistik bölgelerde faaliyet gösteren safari araçlarına yönelik denetimler sıklaştı. Geçtiğimiz hafta Manavgat’ta yapılan denetimlerin Kemer ve Kaş’a kadar yayıldı. Jandarma ekipleri kentte yaşanan safari aracı kazalarını önlemek için sık sık denetimler yapıyor. 

ANTALYA’DA SAFARİ ARAÇLARI DENETLENDİ!

Özellikle yaz aylarında Antalya’da yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği safari turlarına ve araçlarına yönelik Kemer ve Kaş ilçe Jandarma Komutanlıkları tarafından denetim ve tur katılımcılarına bilgilendirme yapıldı. 180 kişinin bilgilendirildiği çalışmalarda ayrıca 21 safari aracının da kontrolü yapıldı.  

JANDARMA SON KEZ UYARDI

Yapılan çalışmalarda Trafik Jandarma timlerince sürücüler ve safari turuna katılan yolculara, genel trafik kuralları, durma/duraklama ve yolcu indirme ve bindirme kuralları, hız kuralları ve takip mesafesi, geçme ve geçilme kuralları, emniyet kemeri kullanımının önemi hakkında bilgiler verildi.

MANAVGAT’TA DA DENETİMLER YAPILMIŞTI 

Geçtiğimiz hafta Antalya'nın Manavgat ilçesinde Jandarma Komutanlığı'na bağlı trafik ekipleri tarafından Antalya’da sık sık yaşanan safari kazalarının önlenmesi için denetimler gerçekleştirilmişti. Denetimler esnasında turistlerin yaşanılan kazalardan ders çıkarmayarak safari araçlarında tehlikeli şekilde yolculuk yapmayı sürdükleri gözlemlendi. 

İŞLETMELERE CEZA TURİSTLERE UYARI 

Turistik safari işletmelerine ceza uygulayan ekipler, araçlarda bulunan turistleri de sözlü uyarılarda bulundu. En son 2 Mayıs tarihinde yaşanan safari aracı kazasında 13 kişi yaralanmıştı. Sık sık yaşanan bu kazaları önlemek için Jandarma ekipleri denetimleri ellerinden geldiğince sıklaştırıyor.

Antalyada Safari Araclari Carpisti 13 48223 (3)
                           
 

Kaynak: İHA