Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve dünyanın ilk rahim naklini, Türkiye'nin ilk yüz ve çift kol nakillerini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, Afyonkarahisar'dan gelen köy okulu öğrencilerini ağırladı. Prof. Dr. Ömer Özkan, bir öğrencinin kafa nakli sorusuna, bir gün yapılacağını ama henüz erken olduğu yanıtını verdi.

AFYONKARAHİSAR’DAN GELEN ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEDE AĞIRLANDI 

Akdeniz Üniversitesi, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesindeki Akharım Atatürk Ortaokulu'nun öğrencilerini ağırladı. AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, Akharım Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen etkinlikte köy okulundan gelen öğrencilerle üniversitenin Senato Salonu'nda bir araya geldi.

‘DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE İLK OLAN NAKİL AMELİYATLARI YAPTIM’

Öğrencilerle sohbet ederken kendisinin de devlet okullarında eğitim gördüğünü, birtakım zorluklara rağmen azimle çalıştığını belirten Prof. Dr. Özkan, "Ben de sizin gibi devlet okullarında okudum, aynı zorlukları yaşadım ve bugün karşınızdayım. Üniversitemin ilk kadın rektörü oldum. Dünyada, ülkemizde ilk olan nakil ameliyatları yaptım. Sizler de aynı şekilde hayallerinizi gerçekleştirebilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Hayal kurmaktan, büyük düşünmekten ve çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Belki bazen yolunuzda engeller çıkacak, belki bazen zorluklarla karşılaşacaksınız. Ama şunu unutmayın ki bu zorluklar sizi daha güçlü yapacak ve başarıya ulaşmanızı sağlayacak" diye konuştu.

‘KAFA NAKLİ BİR GÜN YAPILACAK’

Öğrenciler dünyadaki ilk rahim naklini ve Türkiye'deki ilk yüz, ilk çift kol nakillerini yapan, bilime yaptığı katkılardan dolayı TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü ve 100'üncü yıl TÜBİTAK Hizmet Ödülü gibi birçok ödüle de sahip Prof. Dr. Ömer Özkan'a kafa nakli, dil nakli gibi ilginç sorular yöneltti. Bir öğrenci ise ameliyatlar sırasında ellerinin titreyip titremediğini ve hukuki olarak üstlendiği sorumlulukları sordu. Prof. Dr. Özkan, kafa naklinin bir gün yapılabileceğini ama henüz erken olduğunu söyledi.

ÖĞRENCİLERE CEVİZ FİDANI VERİLDİ 

Özkan çifti, Sandıklı'dan gelen öğrencilere okullarında, Akdeniz Üniversitesi Ormanı oluşturmaları için ceviz fidanı verdi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde lösemi tedavisi gören 8'inci sınıf öğrencisi İpek Altınışık da günün anısına, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan'a köy tarhanası ve köy ekmeği hediye etti. Soru ve cevapların ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Öğrenciler, daha sonra üniversitenin fakülte binalarını gezdi, öğretim görevlilerinden bilgi aldı.  


 

Kaynak: DHA