Antalya'nın Lara kumsalındaki Kum Heykel Müzesi'nde bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'nde, 200'e yakın uzay temalı eser sergilenecek. Sergilenecek eserlerin arasında Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın heykeli de eklenecek. 

ALPER GEZERAVCI'NIN HEYKELİ DE FESTİVALDE OLACAK 

Festival koordinatörü Cem Karaca, 'Uzay Macerası' temasıyla düzenlenen Kum Heykel Festivali'nde Türkiye'nin son yıllarda havacılık ve uzay sanayisindeki yaptığı atılımlara da bağlı olarak bununla da ilgili heykeller yapmayı planladıklarını söyledi. Karaca, “Örneğin uzaya ilk gönderilen Türk astronot olarak tarihe geçen Alper Gezeravcı'nın bir modelini, heykelini yapacağız, astronot kıyafeti giymiş halde. Yine özellikle son yıllarda hayata geçirdiğimiz savunma sanayiyle ilgili bazı özel ürünlerimiz var planladığımız, henüz netleşmedi” dedi.

7'DEN 70'E HERKESİN ANLAYABİLECEĞİ TARZDA

Festival koordinatörü Karaca festivalin sadece kumdan heykeller ile sınırlı kalamayacağını aynı zamanda uzay temasıyla çekilmiş kült filmlerinde sahnelerinde canlandırılacağını açıkladı. Karaca, “Onun yanı sıra uzay temasıyla çekilmiş kült filmlerin sahnelerini canlandıracağız. Bazı heykellerimiz olacak bununla ilgili. İstiyoruz ki, ziyaretçilerimiz geldiklerinde insanlığın uzaya olan yolculuğunun macerasını eğlenceli bir ortamda, keyif alarak, 7'den 70'e herkesin anlayabileceği tarzda, kolay açıklamalarıyla beraber öğrensinler. Hem keyifli zaman geçirsinler, hem de farklı bir sanat dalı olan kum heykel sanatıyla da tanışmış olsunlar" şeklinde konuştu. 

Burdur'da elektrik kesintisi: 25 Mayıs Cumartesi günü kesinti uygulanacak ilçelerin listesi... Burdur'da elektrik kesintisi: 25 Mayıs Cumartesi günü kesinti uygulanacak ilçelerin listesi...


 

Kaynak: DHA